Prohra namyšlenosti u Vítězného sloupu

Jestli chcete zastavit spalování uhlí, musíte vylít 11 tisíc litrů barvy na silnici v Berlíně. Alespoň podle německých Greenpeace.

Hlavní česká média zcela opomenula informovat o vrcholně idiotské akci Greenpeace na kruhovém objezdu u Vítězného sloupu v Berlíně. Místo toho píší o tom, že aktivisté po dvou letech zaplatili pouze přímé náklady za opravy škod, které způsobili na chladicí věži ve Chvaleticích. Pravda, podstatu uvažování těchto aktivistů – tedy naprosté pohrdání zákony i ostatními lidmi – ukazují obě akce, ale ta berlínská je důležitější svým dosahem. Dění v Berlíně je přeci jen světu víc na očích, než to v Česku. Díky tomu si víc lidí bude moci uvědomit, jak bezohledná tahle parta „zeleného míru“ je.

Čtěte také:
Divadýlko „mediálních feťáků“
A co až vlezou na váš balkon?

Vylít na frekventovanou vozovku barvu, je bezohlednost. Vylít na vozovku tři až 11 tisíc litrů barvy je tři až 11 000 krát větší bezohlednost. (V uvedeném rozpětí se pohybují informace o množství použité barvy.) Barva se roztahá na stovkách metrů komunikace, zaneřádí podvozky všech aut, která tudy projedou, dost možná i jejich kapoty. Cyklisté budou mít „podvozky“ zaneřáděné včetně bot a kalhot a případní chodci na tom budou úplně stejně.

A protože je barva dlouho kluzká, bude to klouzat. Brzdícím autům třeba. Nebo cyklistům – těch prý skutečně několik skončilo na zemi. Cyklistické oblečení bylo v takovém případě samozřejmě na odpis. Ironií je, že kolo je jedním z mála dopravních prostředků, proti kterým Greenpeace neprotestují. A mezi cyklisty se zřejmě také najde víc příznivců jejich myšlenek, než v ostatní populaci.

Ovšem vylít na vozovku tisíce litrů barvy ve jménu ukončení spalování fosilních paliv, to je samozřejmě v pořádku, protože jde o vyšší cíl. Nebo to tak není? Není.

Protože protestovat se samozřejmě dá proti čemukoli, jen ten protest nesmí způsobovat to, co vylitá barva. Vždyť to je nápad z kategorie hloupých dětských nápadů, jako je plivání z okna na hlavy chodců, nebo házení balónků s vodou z okna, opět na hlavy chodců. Jediné, čeho se dá tímto způsobem dosáhnout je vlastní neoblíbenost, nebo nakládačka od kolemjdoucích. Určitě se tak nedá dosáhnout toho, že někdo přestane spalovat benzín, nebo uhlí! Protože jeho myšlenky se přes vztek nad činem těch bezohledných pitomců k úvahám o tom, zda se dá dostatek elektřiny opatřit bez pomoci spalování uhlí, vůbec nedostanou.

Proč vlastně všechny akce za lepší svět v podání ekologistů a jejich dalších levicových kolegů musí přinést nějakou formu násilí, nebo alespoň nepříjemného obtěžování? Proč jejich protestní akce mají stejný myšlenkový základ, jako zlobení dětí na začátku puberty?

Je to snad proto, že představitelé radikálního ekologismu jsou mentálně také stále někde na začátku puberty? Protože se nedokážou smířit s tím, že jejich cíle zajímají jen pár dalších lidí? Protože věci nejdou tak rychle, jak si oni představují? Protože jsou jen nezralí a vzteklí? Protože hledají adrenalin, ale netroufnou si jít pracovat k hasičům, nebo záchrance, když už si sami zakazují policii a armádu? Protože jsou přesvědčeni o své pravdě a všechno ostatní je špatně?

Bohužel, takoví lidé nemůžou být dobrými partnery pro debatu o čemkoli, natož o energetice.

Video s pohledem z výšky je k dispozici zde. Video se záznamem úklidu a s rozhovorem s policejním mluvčím je tady.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu