Projekty ČEZ v Polsku brzdí tamní vlády

Pro ČEZ by mohla být nadějí podpora projektů s kombinovanými obnovitelnými zdroji energie. . Ilustrační foto: morgueFile.com

Polostátní skupina ČEZ u severních sousedů naráží na obskurní kličky tamní legislativy. Již dost složité zákony se ještě víc komplikují a firmy nemají možnost investovat do obnovitelných zdrojů. ČEZ kvůli tomu vázne pět projektů větrných elektráren.

Uhlí ano, obnovitelné zdroje ne. Jasný vzkaz zní z Varšavy od doby, kdy kormidlo převzala konzervativní nacionalistická vláda Beaty Szydlové. Brzy to začaly pociťovat i energetické firmy. ČEZ pro Euro.cz přiznal již v únoru, že se začíná zamýšlet nad škrty v původně zamýšlené mohutné expanzi větrných elektráren v Polsku.

Čtěte také:
Stane se jádro tahounem české energetiky?
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

Loni nabyl v Polsku účinnosti zákon o investicích v oblasti větrných elektráren, který omezuje možnosti výstavby nových zdrojů. To vedlo k odložení prvních předpokládaných aukcí a současně k odložení realizace některých větrných elektráren v celém Polsku, včetně části projektů Skupiny ČEZ.

Pro českou skupinu by mohla být nadějí podpora projektů s kombinovanými obnovitelnými zdroji energie. Kombinace dvou prvků z větrné, sluneční či biomasové a bioplynové elektrárny má mít v Polsku podle strategie vlády potenciál.

Vedle technologie obnovitelných zdrojů je skupina ČEZ v Polsku aktivní i na trhu komplexních energetických služeb, tedy služeb týkajících se hospodaření s energií, energetického poradenství či dodávek nebo provozu malých zdrojů na výrobu tepla a elektrické energie.

Skupina ČEZ je v Polsku úspěšná též na trhu prodeje elektřiny a plynu firemním zákazníkům. Objem prodané elektřiny v tomto segmentu stoupl v prvním pololetí meziročně o 60 procent a dosáhl 1,5 Twh,“ dodává Horáková.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků