Propojily se chodby a vznikl důl

Ražený prostor se stal regulérním dolem. Foto: Severní energetická

Proražení a tím pádem spojení chodeb v bočních svazích lomu ČSA. Právě to se včera podařilo horníkům Severní energetické. Ražený prostor se tak jednoduše řečeno stal regulérním dolem, ve kterém se začne těžit. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

„Aktuálně pracuje v chodbicích 50 lidí, kteří se také různou měrou podíleli na výstavbě dolu. Nyní začne v propojených chodbách těžba v plném rozsahu,“ uvedla mluvčí. Chodby, které se podařilo od ledna propojit, měří téměř 1,7 kilometru.

Chodbicování je metoda, jak hlubinným způsobem vytěžit zbytkové zásoby uhlí v bočních svazích lomu. Ty by zde jinak zůstaly nevyužité. Chodbicováním lze vytěžit zhruba 200 až 300 tisíc tun uhlí ročně, tedy pouze asi desetinu toho, co povrchovou těžbou. „Pokud vím, tak v současnosti lze chodbicování v Česko vidět pouze u nás na ČSA,“ dodala mluvčí.

Čtěte také: Hlubinná těžba uhlí se rozjíždí

Horníci propojili chodby v bočním svahu. Foto: Severní energetická

O další povrchové těžbě by ministři měli rozhodnout na podzim. Již před prázdninami přednesl svůj návrh ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který je pro prolomení limitů na dole Bílina. Rozhodnutí o limitech dolu ČSA by ale odložil na rok 2020. Na jednání tripartity však před několika dny zaznělo, že nejekonomičtější variantou je plné prolomení. Vyplývá to ze studií, které si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém
Greenpeace napadlo ministra, bojí se sesuvů v lomu
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020