Propuštění horníci by mohli zamířit do Hlučína

Horníci by mohli pracovat na sanaci a rekultivaci Hlučínského jezera Foto: info.hlucin.com

 

Až 250 lidí z krachující společnosti OKD by mohlo najít práci v Hlučíně na Opavsku. Vznik nových míst je součástí chystaného projektu sanace a revitalizace Hlučínského jezera po těžbě štěrkopísků.

Stavba v ceně okolo 800 milionů korun je připravena, město, která počítá se státní dotací, už podklady k projektu odevzdalo úředníkům ministerstva průmyslu a obchodu. Podle starosty Pavla Paschka je Hlučín ideální lokalitou pro propuštěné pracovníky OKD z Ostravska a Karvinska. Město je totiž v přijatelné dojezdové vzdálenosti.

Čtěte také:
Otálející stát hatí rekultivace
Mýty a fakta: Rekultivace horníky nespasí

Od začátku minulého týdne sledujeme vývoj událostí ve společnosti OKD. V této firmě pracují i lidé z Hlučínska, proto nás samozřejmě její další osud zajímá,“ řekl starosta. Firma se podle něj nevyhne propouštění ani v případě, že se podaří její reorganizace a doly zůstanou v provozu. „Region by se na to měl připravit,“ řekl.

A právě v této souvislosti vedení města znovu upozornilo představitele vlády na projekt sanace, revitalizace a rekultivace Hlučínského jezera po těžbě štěrkopísku. „Podle naší analýzy by na několik let zaměstnal na 250 lidí, kteří by se podíleli na stavbách. Po jejich ukončení by nově přinesl i další desítky pracovních příležitostí v oblasti údržby vodních děl a turistického ruchu,“ uvedl Paschek.

Tento projekt je podle starosty ideální pro propuštěné horníky i další pracovníky OKD. Bez problémů by mohli dojíždět. Hlučínsko navíc patří dlouhodobě k oblastem s velmi nízkou nezaměstnaností – aktuálně 4,9 procenta. Průměr je nižší než v okrese Opava, než v Moravskoslezském kraji i v České republice.

Mezi opatřeními, která by měla podle kompetentních lidí zmírnit dopady insolvence OKD na zvýšení nezaměstnanosti v regionu, jsou opakovaně zmiňovány právě projekty na odstraňování důlních a ekologických škod, které by se měly zahájit. Pokud nejde pouze o plané proklamace, pak tady je připravený projekt, u něhož by mohlo být zahájení realizace otázkou měsíců,“ doplnil Paschek.

 

Hlučínské jezero

o rozloze přes 130 hektarů vzniklo zaplavením povrchového dolu po těžbě štěrku a štěrkopísku. Stavební materiál se v Hlučíně těžil od 60. do 80. let minulého století. Po ukončení těžby byly provedeny první sanační práce. Během nich vznikl sportovní a rekreační areál a několik staveb. V současné době jde o jeden z nejrozsáhlejších vodních rekreačních areálů v kraji. O jeho dalším rozvoji se ve městě hovoří řadu let a současný stav řada obyvatel chápe jako problém a nevyužitý potenciál území. Před lety radnice vyhlásila výběrové řízení, ve kterém hledala investora. Vše ale ztroskotalo na tom, že jezero je aktivní záplavová zóna řeky Opavy. Jakákoliv další výstavba proto nebyla možná bez prvotní investice do sanace a zvýšení protipovodňové ochrany. Právě to by měl vyřešit připravovaný projekt.

 Zatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze