Závislost Rakouska na elektřině ze zahraničí trvale roste. Nejvíc do země vyvážejí elektřinu Němci a Češi, přičemž v obou případech se jedná i o jadernou a uhelnou energii, proti které Rakousko dlouhodobě vystupuje.
Nůžky mezi dovozem a vývozem elektřiny v Rakousku se dále rozevírají. Podíl čistého importu na celkové spotřebě loni dosáhl rekordních 16,4 procenta. Zatímco v roce 2000 byla země ještě jejím čistým vývozcem, o rok později si už s vlastními zdroji nevystačila a čistý dovoz ze zahraničí trvale rostl. „Je to znepokojující, závislost na zahraničí ohrožuje energetickou bezpečnost Rakouska,“ citoval deník E15 prezidenta ekologického sdružení Erneuerbare Energie Österreich (EEÖ) Petera Püspöka.
Čtěte také:
Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan
Bloger upozornil na rizika jaderné energie
Podle oficiálních údajů přitom Rakousko žádnou elektřinu z jaderných elektráren nedováží. Země to může deklarovat díky tomu, že u skandinávských provozovatelů vodních elektráren nakoupí takzvané certifikátu původu, upozorňuje EEÖ.
Nejvíce elektřiny, 16,1 terawatthodin, Rakušané loni dovezli z Německa. Na druhém místě následuje Česko s čistým exportem 12,3 TWh. V obou případech si přitom Rakousko nevybíralo a dováželo elektřinu bez ohledu na její původ.
V případě Česka i Německa přitom energetický mix obsahuje značný podíl jaderné i uhelné energie, proti které protestuje jak řada rakouských ekologických organizací a občanských sdružení, tak i tamní vláda. V Česku mix obsahuje téměř polovinu uhelné a třetinu jaderné energie. Německo loni vyrobilo přes 42 procent elektřiny v uhelných a více než 14 procent v jaderných elektrárnách. Podle kalkulace EEÖ Rakousko za českou elektřinu loni zaplatilo 369 milionů eur (deset miliard korun).
Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech