Rakouská energetická schizofrenie

Jaderná elektrárna Temelín je Rakušanům trnem v oku, avšak elektřinu zde vyrobenou vesele dovážejí. Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín je Rakušanům trnem v oku, avšak elektřinu zde vyrobenou vesele dovážejí. Foto: ČEZ

Závislost Rakouska na elektřině ze zahraničí trvale roste. Nejvíc do země vyvážejí elektřinu Němci a Češi, přičemž v obou případech se jedná i o jadernou a uhelnou energii, proti které Rakousko dlouhodobě vystupuje.

Nůžky mezi dovozem a vývozem elektřiny v Rakousku se dále rozevírají. Podíl čistého importu na celkové spotřebě loni dosáhl rekordních 16,4 procenta. Zatímco v roce 2000 byla země ještě jejím čistým vývozcem, o rok později si už s vlastními zdroji nevystačila a čistý dovoz ze zahraničí trvale rostl. „Je to znepokojující, závislost na zahraničí ohrožuje energetickou bezpečnost Rakouska,“ citoval deník E15 prezidenta ekologického sdružení Erneuerbare Energie Österreich (EEÖ) Petera Püspöka.

Čtěte také:
Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan
Bloger upozornil na rizika jaderné energie

Podle oficiálních údajů přitom Rakousko žádnou elektřinu z jaderných elektráren nedováží. Země to může deklarovat díky tomu, že u skandinávských provozovatelů vodních elektráren nakoupí takzvané certifikátu původu, upozorňuje EEÖ.

Nejvíce elektřiny, 16,1 terawatthodin, Rakušané loni dovezli z Německa. Na druhém místě následuje Česko s čistým exportem 12,3 TWh. V obou případech si přitom Rakousko nevybíralo a dováželo elektřinu bez ohledu na její původ.

V případě Česka i Německa přitom energetický mix obsahuje značný podíl jaderné i uhelné energie, proti které protestuje jak řada rakouských ekologických organizací a občanských sdružení, tak i tamní vláda. V Česku mix obsahuje téměř polovinu uhelné a třetinu jaderné energie. Německo loni vyrobilo přes 42 procent elektřiny v uhelných a více než 14 procent v jaderných elektrárnách. Podle kalkulace EEÖ Rakousko za českou elektřinu loni zaplatilo 369 milionů eur (deset miliard korun).

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolechZatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze