Rekordně krátká přestavba na lomu ČSA

Lom ČSA. Foto: Severní energetická

V rekordně krátkém čase zvládli zaměstnanci úseku odvodnění Severní energetické přestavbu vertikálních čerpadel hlavní čerpací stanice do nové jímky na lokalitě Československá armáda.

„Původně jsme měli jít do přestavby až desátého července, ale rozhodli jsme se práce o týden uspíšit a začít dříve s tím, že se pokusíme hlavní objem stihnout během červencových svátků,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění.

Už o prvním státním svátku byla v nové pozici první sestava vertikálních čerpadel a zároveň se na ní vyměňovala z důvodu plánované opravy čerpadla. Ta budou z nové jímky čerpací stanice dodávat vodu k horizontálním čerpadlům. V sobotu 8. července se přemístila i druhá technologická sestava a se začátkem nového týdne, kdy původně měla přestavba začít, už se pouze zapojovaly přívodní kabely.

Čtěte také:
Hasiči Severní energetické pomohli u nehody
Lom ČSA je nejbezpečnější v ČR

Původní potrubí, kterým se důlní voda z hlavní čerpací stanice čerpá do úpravny důlních vod, bylo potřeba prodloužit o 40 metrů, stejně tak se zvyšoval i počet pontonů, protože kabely se mohou vést pouze po povrchu nad hladinou hlavní čerpací stanice.

„Jedná se pro nás o výjimečnou akci, kterou se nám podařilo zvládnout v rekordním čase i v době probíhajících dovolených. Proto si velké poděkování zaslouží všichni, kdo se na jejím zdárném průběhu podíleli, včetně zástupce vedoucího úseku Jindřicha Johna, který práce po celou dobu koordinoval,“ doplnil Sigmund.

Přestavba hlavní čerpací stanice, která se vždy nachází v nejnižším místě lomu a svádí se sem veškerá důlní voda, se dělá kvůli postupu těžby. V tomto případě kvůli zakládání vnitřní výsypky lomu ČSA. Původní jímka hlavní čerpací stanice měla objem zhruba 40 tisíc kubíků a těsně před přečerpáváním do nové jímky tu byla hloubka zhruba 3,2 metru.

Nová jímka, kam se bude voda nyní svádět a kam se přesouvá čerpací technologie, je zhruba poloviční, přesto dostatečná. V novém postavení by hlavní čerpací stanice v lokalitě ČSA měla vydržet asi do února příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech