Rekultivace šachty Václav jde do finále

Dul-Vaclav

Areál bývalé šachty Václav má rozlohu jako dvě Václavská náměstí v Praze. Foto: zdarbuh.cz

V Orlové jde po osmi letech do finiše obnova odvalu po bývalé šachtě Václav. Jde o nejnákladnější rekultivaci, kterou v posledních letech v regionu zastřešil státní podnik Diamo. Stát do ní vložil 125 milionů korun.

Dolů šel před pár lety nejen komín, ale i další součásti bývalé šachty Václav. Ta v Orlové fungovala od roku 1899. Uhlí se tu těžilo skoro 70 let. Areál bývalé šachty má rozlohu skoro jako dvě Václavská náměstí. Území bylo silně kontaminované a vyčistit jej trvalo roky. Zpočátku šly práce dobře, pak ale odkryly silné znečištění půdy po bývalé koksovně.

Čtěte také:
Hnědé uhlí vystřídají turisté
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Dnes už je území čisté a čeká na nové využití. Jeden z vlastníků, město Orlová, by sem do budoucna rád přitáhl nové zaměstnavatele. V budoucnu by tu podle územního plánu měl najít místo lehký průmysl. „Doufáme, že dojde buď k dohodě mezi jednotlivými vlastníky, anebo k nějakému převodu nemovitostí tak, aby tady vznikly pracovní místa nejenom pro naše lidi, ale i pro lidi v těch přilehlých obcích,“ řekla České televizi místostarostka Orlové Petra Jenčmionková.

Hald vzniklých v souvislosti s těžbou uhlí nebo třeba s výrobou oceli je na Ostravsku a Karvinsku několik. Některé stále uvnitř hoří. Diamo se stará o tři z nich. „Máme tři haldy, heřmanický odval, Emu a Hedviku. Ema je kulturní a technická památka, kde v podstatě to hoření zhasíná. Je to turisticky lákavý objekt nad Ostravou, který jsme normálně zpřístupnili turistům. V podstatě tam nehrozí žádné nebezpečí. Tím posledním je Hedvika, kde ta termika je velmi zanedbatelná, nicméně na ní provozujeme pořád monitoring a snažíme se, abychom udrželi to ohnisko ohně v lokalitě, která nebude škodit,“ vysvětlil vedoucí odštěpného závodu Odra státního podnikuDiamo Josef Havelka.

Odstraňování následků těžby potrvá ještě desítky let. „Je stanoveno, že do roku 2032 bychom měli mít všechny záležitosti vypořádány. Dneska se to jeví, jako že tento termín není konečný, protože máme před sebou ještě dalších 30 sanačních prací na zhruba 600 hektarech,“ doplnil Havelka.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště