Rekultivační jezero Milada slaví první narozeniny

Jezero Milada. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Rozloha jezera Milada je 252 hektarů. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Po ukončení povrchové těžby uhlí bývá mnohdy krajina rekultivována zatopením. Jednou z takto vzniklých nových vodních ploch je jezero Milada u Chabařovic na Ústecku, které bylo loni 30. května poprvé zpřístupněno veřejnosti.

Vzniklá jezera, spolu s pozdější vegetací a infrastrukturou, utváří zcela nový ráz kdysi “měsíční” krajiny a přináší nové rekreační i hospodářské možnosti. Jezero Milada vzniklo rekultivací a zatopením těžební jámy hnědouhelného lomu Chabařovice. Napouštět se začalo v roce 2001 a v létě 2010, kdy plnění vodou skončilo, dosáhlo rozlohy 252 hektarů, čímž se řadí na třetí místo mezi rekultivačními jezery v Česku. Průměrná hloubka je 15,5 metru, maximální 24,7 metru. Nyní jezero, které se stalo oblíbeným cílem turistů, čeká na vybudování infrastruktury.

Čtěte také:
U Litvínova by mohl kotvit skutečný koráb
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Krom Milady vzniklo v severních Čechách rekultivací těžebních jam například jezero Most, jehož rozloha přesahuje 310 hektarů. Na Sokolovsku je již téměř plné jezero Medard, které by po úplném napuštění mělo mít bezmála 500 hektarů. V budoucnosti se počítá se vznikem jezer, které překonají tisíc hektarů. Pro srovnání – největší jihočeský rybník Rožmberk má zhruba 490 hektarů a největší česká vodní nádrž Lipno asi 4870 hektarů.

Mohlo by vás zajímat:
Miladu pravidelně testují otužilci
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybářeZatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze