Robot našel ve Fukushimě roztavené palivo

K havárii jaderné elektrárny Fukushima došlo 11. března 2011. Foto: wikipedia.org

Podvodní robot nasazený ve třetím reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima na snímcích zachytil útvary podobné lávě. Podle odborníků by to mohlo být jaderné palivo, které se před šesti lety roztavilo při havárii elektrárny.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami vyřadily 11. března 2011 ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice.

Robot přezdívaný malý měsíčník (severoamerický okoun) má velikost bochníku chleba a vybaven je světly a manévrovací ocasní vrtulkou. Data sbírá pomocí dvou kamer a dozimetru. Je společným dílem společnosti Toshiba a státního Mezinárodního výzkumného ústavu pro vyřazení jaderných zařízení z provozu. Na dálku jej ovládá skupina čtyř operátorů.

Čtěte také:
V Japonsku zbankrotuje rekordní počet solárních firem
Japonsko postaví desítky uhelných elektráren

Podle provozovatele elektrárny Tokyo Electric Power (TEPCO) zachytil robot velké množství útvarů připomínajících lávu – zjevně se jedná o roztavené palivo, které z jádra třetího reaktoru vyteklo do tlakové nádoby reaktoru. Odborníci mají za to, že spadlo na dno nádoby a nyní je pokryto až šesti metry radioaktivní vody.

Zachycená hmota zjevně spadla odněkud z výšky. Myslíme si, že se s velkou pravděpodobností jedná o roztavené palivo, možná je s něčím smísené,” uvedl mluvčí společnosti TEPCO. Robotu se povedlo nashromáždit mnoho užitečných informací, které odborníkům pomohou stanovit proces, jak roztavené palivo odstranit, řekl mluvčí. Tento proces by měl začít v roce 2020 poté, co v Tokiu začnou letní olympijské hry.

Je to velký krok vpřed,” zdůraznil mluvčí. Lokalizace roztaveného paliva v každém ze tří zničených reaktorů hraje zásadní roli v odstranění trosek a v konečném odstavení elektrárny.

Havárie ve Fukushimě a následné odstavení všech jaderných reaktorů pomohlo v Japonsku oživit využívání uhlí pro výrobu elektřiny. Japonská vláda v roce 2015 stanovila poměr základních zdrojů pro výrobu elektřiny pro rok 2030. Plyn by se měl podílet 27 %, uhlí 26 %, jaderná energie 22 %, obnovitelné zdroje 22 % a ropa 3 %. Havárie japonské elektrárny hrála významnou roli také při rozhodnutí Německa upustit od výroby elektrické energie pomocí jádra.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Výbuch srazil giganta na kolena