Na šachtu šel, aby něco dokázal

Od 1. ledna 2015 došlo ke sloučení Závodu Důl Darkov a Závodu Důl Karviná, přičemž vznikl Důlní závod 1 s lokalitami ČSA, Lazy, Darkov a 9. květen. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Roman Badura se po necelých devatenácti letech práce pro OKD rozloučil s funkcí hlavního předáka rubáňového kolektivu. Označil ji za vrchol své hornické kariéry a místo vypočítávání nakopaných tun raději zdůraznil, že za celou dobu nezažil mezi svými havíři závažný, natož smrtelný úraz.

Děda fáral pětatřicet let na šachtě Žofinka, táta dokonce sedmatřicet na šachtě Prokok. Můj nástup do OKD jsem proto bral jako rodinnou tradici,“ vzpomínal pro Měsíčník Horník Badura na rok 1989, kdy začínal na Dole J. Fučík 1 pracovat u vrátků. Horníkem se však nevyučil, na šachtu nastoupil až po vojně. Z důlní dopravy pokračoval na čelby jako pomocník raziče a po útlumu těžby v petřvaldské dílčí pánvi zamířil na Důl Darkov – do rubání, kde už zůstal dodnes.

Čtěte také:
Krúpa chce dostat Sobotku i Bakalu k soudu
Horníci jdou na dlažbu, Bakala rozhazuje za hračky

Hlavní předák Pepa Kavka a vedoucí úseku Mirek Suchoň – pozdější výrobní náměstek – od těch jsem se odpíchl. Dá se říci, že mne naučili nejvíce,“ vzpomínal Badura na doby, kdy se od pomocníka v kapli vypracoval na horníka v sekcích mechanizovaného porubu, pomocníka kombajnéra a směnového předáka. Připustil, že když mu pak Kamil Kempný (nynější výrobní náměstek DZ 1) nabídl vedení kolektivu, nechal se nějakou dobu přesvědčovat. „Ale nakonec jsem kývnul. Nešel jsem do havírny proto, abych zůstal u pásů. Chtěl jsem tady něčeho dosáhnout a myslím, že se mi to povedlo,“ nechal se slyšet Badura s tím, že ze starého jádra kolektivu zůstal sám.

To nové se začalo vytvářet před dvěma lety a vstřebalo horníky jak z lokalit Darkov, tak ČSA či Lazů. Jeho osádky se naučily dobývat uhlí v nízkých i vysokých slojích a vloni také odskočily na výpomoc provozu rubání na stonavskou šachtu. „Jsou za námi výsledky. Kolektiv, v němž jsem teď zámečníkem, má před sebou ještě velkou perspektivu,“ tvrdil bývalý hlavní předák, jenž si rovněž vychoval svého nástupce. Ladislavu Valíčkovi – donedávna směnovému předákovi ranní šichty – Badura podle svých slov už před delším časem oznámil, že je vhodným kandidátem na to, aby kolektiv převzal.

Podle technika darkovského provozu rubání Petra Věčorka i vedoucího úseku Petra Puffera byl Badura jedním z nejlepších rubáňových hlavních předáků. „Chlap, kterému se stačilo jen podívat, a už měl řešení,“ konstatovali. Baduru – jenž se ostatně rozloučil s funkcí splněním limitního výkonu – ocenilo za odvedenou práci i vedení DZ 2. „Skutečnost, že se rozhodl být hlavním předákem, se ukázala jako velmi přínosná nejen pro důl a OKD, ale i pro něho jako pro člověka,“ doplnil náměstek Kempný.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech