Třetihorní flóra Mostecké pánve se jmenuje výstava, kterou představuje veřejnosti Oblastní museum v Mostě. Většina exponátů má souvislost s těžbou uhlí v regionu.
Více než dvě století probíhá v oblasti Mostecké pánve těžba hnědého uhlí. V odtěžovaných vrstvách skrývky bylo nalezeno ohromné množství zkamenělin, zejména zkamenělin rostlinných. Doposud odtud bylo popsáno přibližně 150 druhů rostlin. Druhová pestrost a výjimečný způsob zachování zkamenělin dělají z Mostecké pánve jedno z nejvýznamnějších evropských nalezišť. Právě do geologických sbírek mosteckého muzea putovala v loňském roce část fosilního kmene z lomu Vršany. Jeho další část má ve svých sbírkách muzeum v Ústí nad Labem.
Čtěte také:
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství
Výstava představuje veřejnosti zkameněliny rostlin, které rostly v okolí Mostu před 17 až 22 miliony let. Nejčastějšími vystavovanými ukázkami jsou listy stromů, keřů a bylin. Méně často se zachovaly plody, šišky, květenství nebo semena. Autorem výstavy je geolog a paleontolog Pavel Dvořák. Zkameněliny doprovázejí obrazy rekonstrukcí třetihorní krajiny Karla Macha. Nejobsáhlejší souhrnná výstava zkamenělin třetihorních rostlin severních Čech bude v oblastním muzeu k vidění až do konce srpna.
Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme