Doba čtení:1 m, 17 s
Uhl1
Ilustrační foto: Imagio.cz

 

V Rusku byl na začátku letošního roku otevřen největší povrchový lom, s odhadovanými zásobami dvou miliard tun uhlí a životností přibližně 167 let. Rusko si od těžby této důležité suroviny slibuje také ekonomický rozvoj, doposud převážně zemědělského regionu. Napsaly Důlní noviny.

Až se těžba rozjede naplno, počítá se s roční produkcí lomu kolem deseti milionů tun uhlí. Nejvyšší představitel Chakaské republiky Viktor Zimin při slavnostním otevření lomu řekl, že by se region mohl stát druhým největším v Rusku z hlediska těžby uhlí. „Je to sice ambiciózní plán, který bude mít přímý dopad na rozvoj průmyslu v této oblasti, vznik nových pracovních míst a tím i další rozvoj tohoto regionu,“ citoval Zimina list Siberian Times Reporter.

Licenci na těžbu získal lom už v květnu 2012 s předpokladem, že zde bude těžba probíhat po dobu 167 let a vytěží se zhruba dvě miliardy tun uhlí. V současné době má lom 303 zaměstnanců, z toho 134 horníků, zbylá část zaměstnanců má na starost budování infrastruktury, dalšího vybavení a zařízení lomu.  Letos plánuje společnost Razrez Aršanovskij vytěžit zhruba dva miliony tun uhlí, do roku 2017 by se měla roční těžba zvýšit na pět milionů tun.

Firma do budoucna plánuje vybudování moderního průmyslového kampusu včetně železničního napojení pro nakládku uhlí. Otevření nového lomu oznámilo Rusko v době, kdy plánuje na Sibiři otevřít dva přístavy pro přepravu uhlí. Podle odborníků se tak snaží získat lepší pozici pro expanzi na asijský trh. Cílí především na Čínu, Japonsko a Koreu.