Sedlák: Vláda chystá jadernou past

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Vláda prý při zdůvodňování potřeby výstavby nových reaktorů opakuje stejný trik jako při odůvodnění dostavby prvních dvou bloků v Temelíně. „Argumentace energetickou soběstačností byla absurdní tehdy a je absurdní i dnes. Ministerstvo průmyslu tak svým ideologickým záměrem posilování jaderné energetiky vtáhne Česko do pasti dotací ve výši až desítek miliard korun ročně,“míní Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Energetická společnost ČEZ loni v dubnu zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) tehdy odmítla dát státní garance za výkupní ceny elektrické energie z elektrárny. Včera ministři schválili Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE), který navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci (ASEK). Z plánu vyplývá, že je potřeba neodkladně zahájit přípravu na výstavbu jednoho bloku v obou českých jaderných elektrárnách – v Dukovanech a Temelíně.

„Je mrzuté, že ministerstvo průmyslu nevěnuje větší pozornost strategiím energetické efektivnosti a rozvoje obnovitelných zdrojů. Skutečnou energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky si lze bez využití nemalého potenciálu pro úspory energie a využití místně dostupných obnovitelných zdrojů jen stěží představit,“ tvrdí Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Vláda se podle něj namísto toho schválením nové energetické koncepce a nyní i plánu rozvoje jaderné energetiky rozhodla pro drahou cestu výrazného zvýšení energetické závislosti země na dovážených zdrojích.

„Česko ročně vyveze více elektřiny, než se v Temelíně vyrobí, nedostatek elektřiny nehrozí ani do budoucna,“ dodal Sedlák.

Reakce analytiků na Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky zde.