Série bankrotů v USA ohrožuje rekultivace

Foto Stanislav Štýs

Rekultivace dokážou krajinu po ukončení těžby proměnit k nepoznání. Foto: Stanislav Štýs

Rostoucí počet bankrotů v americkém uhelném sektoru, do kterých upadli i giganti jako Peabody Energy, Alpha Natural Resources či Arch Coal začíná u odpovědných státních orgánů vzbuzovat obavy o financování rekultivačních programů.

Joe Pizarchik, ředitel amerického Úřadu pro rekultivaci po povrchové těžbě (OSMRE), podle serveru me.smenet.org prohlásil, že Spojené státy kvůli tomu vážně zvažují zavedení dotací na zahlazení následků důlní činnosti.

Čtěte také:
Trump chce energetickou nezávislost USA
Trump vsadil na uhelnou kartu

Program, který umožnil některým z největších důlních společností vydávat vlastní dluhopisy, jim totiž zároveň umožnil neukládat stranou likviditu určenou pro budoucí rekultivace. Díky dluhopisovému programu mohou těžařské společnosti používat svou účetní rozvahu k zajištění půjčky, což zvyšuje nejistotu, zda a případně kdy firma zbankrotuje. Jen po bankrotech z posledních 10 měsíců přitom zůstaly závazky ve výši 3,6 miliardy v podobě dluhopisů.

Podle ekologických organizací státy na západě USA bohaté na uhelné zásoby schválně nechaly v dluhopisovém programu otevřená vrátka pro zneužití. Pizarchik jejich představitele varoval, aby vzhledem k aktuální situaci žádné další dluhopisy od těžařů nepřijímali.

Státní regulátor se obává, že náklady na rekultivace nakonec zaplatí daňoví poplatníci. Řízení rekultivačních programů i přijímání dluhopisů je přitom podle zákona z roku 1977 plně v kompetenci jednotlivých států, OSMRE plní jen funkci dohlížitele.

Společnosti Alpha Natural Resources, Arch Coal i Peabody Energy reagovaly na tyto obavy prohlášením, že aktivně pracují na restrukturalizaci svých dluhů a všechny jejich rekultivační programy jsou nadále v běhu.

I v České republice musel do financování rekultivací vstoupit stát, a to kvůli neexistenci příslušných rezervních fondů před listopadem 1989. Takto bylo z českého státního rozpočtu vynaloženo 15 z více než 60 miliard korun, které dosud rekultivační projekty v Česku stály.

Čtěte také:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlíZatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze