Severočeské doly chtějí těžit chodbicováním

Důl Nástup Tušimice_Foto_Wikipedia

Severočeské doly chtějí rozjet těžbu chodbicováním na lomu Tušimice. Foto: wikipedia.org

Severočeské doly se chtějí dostat k nyní nedostupným zásobám hnědého uhlí. Firma se pro těžbu rozhodla využít metodu chodbicování, začít by mohla za necelé dva roky. Uhlí získané chodbicováním je kvalitnější než to, které se získává povrchovou těžbou.

Na lomu Tušimice na Chomutovsku proto společnost hodlá rozjet těžbu v bočních svazích, která jí umožní získat uhlí, jež kvůli těžebním limitům nemůže dolovat povrchovým způsobem. V současné době firma čeká na nezbytné povolení. Pokud vše půjde podle plánu, začne se s tzv. chodbicováním za necelé dva roky, napsala MF DNES.

Čtěte také:
Uhlí nakupte teď, je levnější
Na podzim opět hrozí fronty na uhlí

V tuto chvíli máme schválenou dokumentaci EIA, která se zabývá vlivy na životní prostředí, a podali jsme žádost na Obvodní báňský úřad v Mostě kvůli získání povolení k hornické činnosti. Je to dlouhodobá záležitost, nyní tedy čekáme. Pokud ho získáme, předpokládáme, že těžba začne v polovině roku 2018,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Firma by v lokalitě, která se nachází ve směru na Droužkovice a Spořice, chtěla touto metodou těžit až do roku 2029. „Odhadujeme, že bychom vytěžili zhruba 13 milionů tun uhlí, které je kvalitnější. Jeho průměrná výhřevnost je vyšší než u uhlí těženého povrchovým způsobem,“ doplnil Kopecký.

Zatím není jasné, kolik lidí by Severočeské doly na chodbicování zaměstnaly. Zajistí jim je každopádně jiná firma. Hledat bude zkušené pracovníky. „Budeme pořádat veřejnou soutěž. Už jsme rozjeli kvalifikační kolo pro firmy, které by o to měly zájem, a zatím víme o dvou,“ uvedl Lukáš Kopecký. Zároveň probíhá veřejná obchodní soutěž na dodávku potřebné techniky.

Severočeské doly uvažují také o tom, že by v budoucnu mohly chodbicovat i na Lomu Bílina, který jim také patří. To ovšem zatím není aktuální. „Celou těžbu na Tušimicích ukončíme okolo roku 2035, a jestliže se technologie chodbicování osvědčí, budeme po tomto roce uvažovat o jejím dalším využití. Ovšem je to tak vzdálená budoucnost, že se tímto tématem nezabýváme,“ podotkl mluvčí Kopecký.

Metodu rozjela i Severní energetická

Metodu chodbicování loni rozjela také společnost Severní energetická na Lomu ČSA na Mostecku. „Dosud jsme tam tímto hlubinným způsobem vytěžili zhruba 170 tisíc tun uhlí,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Na místě pracují horníci, kteří působili v dnes již zavřeném dole Centrum. V červnu příštího roku chce firma těžbu v bočních svazích posunout do další fáze a začít s takzvaným stěnováním.

Celý projekt má podle aktuálních předpokladů trvat ještě pět let. „Fungování hlubinné těžby v lokalitě ČSA je těsně svázáno s životností lomu. Rozhodující roli však hraje také ekonomická stránka této metody. Aktuálně je rozhodnuto o pokračování hlubinné těžby do roku 2021,“ dodala Gabriela Sáričková Benešová. Běžná povrchová těžba na Lomu ČSA, u kterého vláda neprolomila limity těžby hnědého uhlí, má skončit v roce 2024.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710