Šikana uhelných dolů musí přestat

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

 

Republikánský kandidát na prezident Spojených státu amerických Donald Trump se opět zastal uhelného sektoru. Těžba uhlí se už definitivně stala jedním z velkých témat předvolební kampaně v USA.

Během pondělní zastávky kampaně v Pensylvánii se Trump vymezil proti environmentálním restrikcím vůči uhelným dolům. „Mám přátele, kteří vlastní doly. Myslím, že nemohou žít. Environmetální restrikce jsou neuvěřitelné. Inspektoři životního prostředí chodí do dolů i dvakrát či třikrát denně, což je neúnosné. To prostě v budoucnu nebude možné. Budeme používat hlavu.,“ řekl Donald Trump voličům.

Čtěte také:
Američtí horníci mají o prezidentské volbě asi jasno
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Kandidát republikánů hájí uhelný sektor dlouhodobě, přičemž se tvrdě střetává se stávajícím prezidentem Barackem Obamou i svou soupeřkou Hillary Clintonovou. „Obama zdecimoval uhelný průmysl. Já mám rád čisté uhlí a slibuji, že se vrátí,“ řekl před časem Trump, podle nějž Obamova válka s uhlím zabíjí americká pracovní místa, zvyšuje závislost země na jejích nepřátelích a výrazně ji obchodně poškozuje.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová si naopak vysloužila označení “ Veřejný nepřítel horníků číslo 1“. Clintonová totiž podporuje agendu Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), která je zaměřena na snížení významu uhlí, což ochromí jejich způsob života.

Donald John Trump

Narodil se 14. června 1946 v newyorském Queensu. Jeho rodiči byli Fred Christ Trump a Mary A. MacLeodová.  Prarodiče z otcovy strany byli němečtí emigranti, kteří se přistěhovali do Spojených států v roce 1885. Jako mladý studoval na Kew-Forest School ve Forest Hills, v newyorském Queensu. Kvůli problémům při studiu jej rodiče ve třinácti letech poslali na vojenskou akademii (New York Military Academy). Tam získal akademické vzdělání a hrál v týmech amerického fotbalu a basketbalu. Od basketbalového trenéra dostal v roce 1964 cenu Coach’s Award. Poté studoval dva roky na Fordham University, pak přestoupil na Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě. Po absolvování bakalářského studia v oboru ekonomie a finančnictví nastoupil v roce 1968 do otcovy firmy Trump Organization.

Trump je americký politik, obchodní magnát, televizní hvězda a spisovatel. Je předsedou a generálním ředitelem společnosti Trump Organization, která se zabývá obchodováním s nemovitostmi. Provozuje také mnoho kasin a hotelů po celém světě. Díky své reality show The Apprentice (Učeň) na americkém televizním kanále NBC se stal i mediálně slavným.

Dne 16. června 2015 formálně oznámil kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2016 za Republikánskou stranu. K 3. květnu 2016 Trump vyhrál ve 28 prezidentských primárkách Republikánské strany.

Trump 3. května 2016 zvítězil v primárkách ve státě Indiana. Poté odstoupili jeho zbývající dva hlavní soupeři – texaský senátor Ted Cruz a ohijský guvernér John Kasich – a Trump se stal kandidátem republikánů pro prezidentské volby 2016.