Skladník na šachtě musí být univerzální

skladník na šachtě_compressed

Skladníci v Coal Services jsou „univerzálové“, kteří musí umět zvládat řadu činností. Foto: Czech Coal

Téměř každá firma potřebuje skladníka. V tomto ohledu nejsou ani šachty výjimkou. Přesto i tato, jinak zcela běžná profese, má v prostředí těžebních společností své zvláštnosti.

Nákup a skladování patří do společného útvaru, který zajišťuje společnost Coal Services jako sdílenou službu pro většinu společností skupin Czech Coal a Severní energetická. Pokud byste chtěli všechny skladníky Coal Services spočítat, došli byste kromě vedoucí skladů k číslu sedm. Všichni sídlí na lokalitě Hrabák, ale obhospodařují i další skladové prostory Coal Services, například s ochrannými pomůckami, technickými plyny a strategickými náhradními díly, ale také i čerpací stanice na lokalitě ČSA.

Čtěte také:
Vzniknou v ostravských dolech sjezdovky?
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

Záběr je široký

Zřejmě největším speciikem našich skladníků je celkový objem materiálu, který obhospodařují. S trochou nadsázky se dá říci, že jde o všechno od běžného spotřebního materiálu až po náhradní díly do velkostrojů,“ připomněla Martina Matiková, vedoucí útvaru nákupu a skladování. Celý systém nákupu a skladování funguje jednotně pro všechny společnosti. Každý z oprávněných zaměstnanců, který má požadavek na nákup materiálu, si ho prostřednictvím elektronického systému EPOS objedná, specializovaný útvar mu ho u dodavatele zajistí a ve chvíli, kdy je poptávaný materiál doručený do skladu, dostane objednávající informaci, kdy a kde si ho může vyzvednout. „Nejvíce se pracuje se spotřebním, ale také hutním materiálem, oleji, také samozřejmě s náhradními díly pro těžební technologie,“ uvedla vedoucí.

Nebojí se technologií

Stále více se i ve skladování využívají moderní technologie. Už v loňském roce spustili v útvaru nákupu a skladování testovací projekt nazvaný Životní cyklus strategických náhradních dílů. Každý z náhradních dílů dostal identiikační číslo a byl začleněn do jednotného evidenčního systému. „V podstatě se jedná o jakýsi katalog, který slouží nejen skladníkům pro evidenci, ale také například mechanikům, kteří s ním pracují a zajišťují opravy těchto dílů,“ vysvětlila Matiková. Do systému je možné průběžně zadávat informace o stavu náhradních dílů, ať už přímo na velkostrojích nebo ve skladech.

Mají i pohotovost

Skladníci v Coal Services jsou ale „univerzálové“, kteří musí umět zvládat řadu činností. „Protože pracujeme s náhradními díly, musí skladníci umět pracovat s jeřábem a manipulačním vozíkem. Dělají si i drobnou údržbu, ale také třeba úklid. Nejde přitom pouze o klasické manuální činnosti, hodně času stráví skladníci u počítače, kde zpracovávají hlavně příjemky a výdejky materiálu,“ doplnila Irena Pailová, vedoucí skladů Coal Services. Běžný den skladníka je velmi rozmanitý.

Směna obvykle začíná kontrolou pracoviště, ale pak už se jednotlivé činnosti mění. „Skladníci začínají ráno zpracováváním dokladů, ale už velmi brzy si začínají lidé po noční směně chodit pro pracovní pomůcky a tím se celý kolotoč roztáčí. Postupně se někdo staví pro oleje a například vazelínu na mazání velkostrojů a k tomu si průběžně chodí zaměstnanci pro běžný spotřební materiál. Někteří z našich skladníků vyrážejí třikrát týdně v určitých provozních hodinách do skladu na lokalitě ČSA, kde vydávají pracovní pomůcky a technické plyny a asistují i při stáčení nafty u všech čerpacích stanic,“ doplnila Pailová.

Skladníci ale také evidují a následně zajišťují i likvidaci obalů. Je na nich také zpětný odběr a zajištění ekologické likvidace elektroodpadu. „Ačkoli skladníci pracují v osmihodinových směnách kvůli strategickým náhradním dílům ke strojům, které jedou v nepřetržitém provozu, se musí střídat po týdnu v pohotovostech, aby v případě mimořádné události mohl být příslušný náhradní díl neprodleně vydán,“ doplnila vedoucí skladů.

Mohlo by vás zajímat:
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum