Doba čtení:2 m, 1 s
Skotská vlajka
Ilustrační foto: Wikipedia

Skotové pořád nezapomněli na likvidaci těžkého průmyslu a zavírání uhelných dolů v 80. letech minulého století, za kterým stála premiérka Margaret Thatcherová. Aktuálně se nabízí paralela se situací v Ústeckém kraji.

Ve Skotsku přišly tehdy o práci desetitisíce horníků a region se z toho do dneška nevzpamatoval. Centrální oblasti země se propadly do naprosté chudoby a nikdo moc neví, co s nimi.  Ústecku hrozí podobný osud, pokud vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodne neprolomit limity. Útlum těžby uhlí by situaci v regionu s nejvyšší nezaměstnaností v zemi ještě zhoršil.

„Od nás se neučte. My jsme to udělali špatně. Uzavřeli jsme doly a teprve pak jsme hledali způsoby, jak lidem pomoci a co s propuštěnými dál,“ řekl Gavin Lafferty z East Ayrshire College při jednom z mnoha setkání se zástupci státní správy a samosprávy Ústeckého kraje.

Uzavřeli jsme doly a teprve pak jsme hledali způsoby, jak lidem pomoci a co s propuštěnými dál

Obrovský nárůst nezaměstnanosti a nulový vývoj v kritických oblastech Skotska dokládají čísla. Zatímco v národním průměru připadá na 100 obyvatel Skotska 67 pracovních míst, v bývalých těžebních oblastech už je to jen 50 míst a například v Ayrshiru pouhých 37. To je nejméně v celé zemi.

Čtěte také: Vláda se bojí Ostravska, ale Ústecko neřeší

Skotsko po uzavření dolů pouze sanovalo náklady rodin propuštěných dělníků, aniž by jim nabídlo perspektivu ve formě rekvalifikace či nových pracovních příležitostí. Jinými slovy, pokoušelo se léčit symptomy, nikoliv příčinu. To však nutně vedlo k domino efektu, v rámci nějž postupně zanikly menší podniky, obchody a dílny.

„Region se propadl do naprosté chudoby a dodnes se z toho nevzpamatoval. Za nejhůře postižené regiony jsou považovány Ayrshire a Fife. Během deseti let tu přišly o práci desítky tisíc lidí. Máme už několikátou generaci lidí bez práce odkázaných na sociální pomoc. Je to zkušenost, ze které by měly čerpat ostatní státy Evropy,“ popsala nelehkou situaci po ukončení těžby ve Skotsku Brenda Wolkerová.

Konec skotského uhlí je spojen ještě s jednou důležitou souvislostí. Místní těžební průmysl původně táhly soukromé společnosti, jejichž silné odbory měly tak tvrdé požadavky na zaměstnanost a mzdy, až to ohrožovalo konkurenceschopnost samotného uhlí. Stát proto důlní díla vykoupil a snažil se problém na centrální úrovni sám vyřešit. Jenomže si ukousl příliš silné sousto a nakonec byl nucen doly uzavřít.

Mohlo by vás zajímat:
Úřad práce chystá krizový plán kvůli lomu ČSA
Důl Hatfield definitivně končí