Slovenská vláda bude mít větší vliv na cenu energií

Návrh na úpravu pravidel připravila vláda po aféře, kdy vyšlo najevo, že na základě rozhodnutí regulátora stoupnou části zákazníků velmi výrazně ceny elektřiny. Foto: wikipedia.org

Slovenská vláda získá po aféře spojené s výrazným zdražením elektřiny pro část odběratelů větší vliv na rozhodování energetického regulačního úřadu ÚRSO. Změnou příslušného zákona o tom rozhodl slovenský parlament.

Až zákon podepíše prezident, stanou se například ministerstva hospodářství a životního prostředí účastníky řízení při stanovování cen regulačním úřadem pro takzvané přirozené monopoly. Vůči rozhodnutí ÚRSO by se tak ministerstva mohla odvolat. Opozice tvrdila, že opatření jsou v rozporu s pravidly EU, což ministr hospodářství Peter Žiga odmítl.

Čtěte také:
Na Slovensku přibylo neplatičů energií
Slovenští politici dusí Křetínského

Předloha zároveň počítá s oslabením funkce předsedy ÚRSO tak, aby již nezastával i post šéfa regulační rady, což je odvolací a kontrolní orgán tohoto úřadu. Nově bude vedení úřadu jmenovat vláda, zatímco dosud tato pravomoc patří prezidentovi.

Opozice, zaměstnavatelské svazy i samotný ÚRSO během jednání o změně zákona upozorňovaly, že posílení role státu při rozhodování o změnách regulovaných cen v oblasti energetiky jsou v rozporu s unijní legislativou. Žiga dříve uvedl, že stát bude účastníkem řízení jen u čtyř cenových řízení u přirozených monopolů, a že o případném odvolání vůči rozhodnutí úřadu bude rozhodovat jeho regulační rada, na kterou stát nemá vliv.

Návrh na úpravu pravidel rozhodování ÚRSO o cenách energií připravila vláda po aféře ze začátku roku, kdy vyšlo najevo, že na základě rozhodnutí úřadu ohledně změn tarifů za distribuci elektřiny části odběratelům výrazně stoupnou náklady. Nejprve se ozvali odběratelé na středním Slovensku, kde distribuci elektřiny zajišťuje společnost Stredoslovenská energetika – Distribúcia, v jejíž mateřské firmě má český Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského menšinový podíl a manažerskou kontrolu.

Šéf ÚRSO Jozef Holjenčík po kauze rezignoval a úřad po tlaku vlády oznámil návrat tarifů na loňskou úroveň, a to zpětně k začátku letošního roku. Distribuční poplatky tvoří část celkového účtu za energie.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu