Doba čtení:1 m, 23 s

Ikony uhlí

Dění v současné evropské energetice lze nazvat velkým zmatkem. Příčin je několik. Je to mimo jiné předzvěst určité technologické energetické revoluce. Tradiční zdroje pomalu končí a jejich podíl se bude snižovat, i když v jednotlivých regionech se vývoj a podmínky na trhu mohou výrazně lišit. Deníku E15 to řekl analytik skupiny J&T a investor Michal Šnobr.

Vývoj energetiky podle něj bohužel brzdí často naivní a zmatečná opatření Evropské komise, která do ní zasahuje velmi výrazně. „Místo otevřeného liberálního trhu, který jsme očekávali před deseti lety, narůstá regulace. Poslední dekádu v evropské energetice bych nazval ztracenou,“ tvrdí analytik.

Šnobr také komentoval aktivity českých energetických gigantů ČEZ a Energetického průmyslového holdingu (EPH), které se zajímají o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu

EPH podle Šnobra využívá podmínek na trhu a vystupuje jako spíše finanční než strategický investor. Jako štika, která se v prostředí umí pohybovat a hledá zajímavé investiční příležitosti, na nichž se dá v krátkém horizontu dobře vydělat. To jsou akvizice v Británii, Itálii a případně v dalších zemích. „Špinavá energetická aktiva se nyní prodávají za velmi slušné peníze a finanční investoři z nich mohou ještě něco vyždímat. Pro velké energetické koncerny je často politicky neprůchodné investovat do starých zdrojů. Například švédská vláda si prostě nepřeje, aby koncern Vattenfall vlastnil hnědouhelné doly,“ podotkl Šnobr.

Situace v ČEZ je podle něj rozhodně jiná. Už se neuzavírají obchody, které – jak čas ukázal – si kritiku zasloužily. Paradoxně je ale ČEZ znovu v situaci jako před deseti roky. Má velmi silné cash flow a znovu se objevuje snaha investovat v zahraničí. „Jsem stále kritický k tomu, aby ČEZ kupoval Slovenské elektrárny nebo hnědouhelná aktiva v Německu,“ dodal Šnobr.