Sobotka s ministry míří do Ostravy

Mládek chce na jaderné bloky zvláštní státní firmu

Situace v OKD vládu pořádně zaměstnává. Foto: vlada.cz

Premiér Bohuslav Sobotka, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (všichni ČSSD) dnes budou v Ostravě jednat o aktuální situaci v těžební firmě OKD, která na sebe tento týden podala u soudu insolvenční návrh.

Zástupci vlády se setkají s moravskoslezským hejtmanem Miroslavem Novákem (ČSSD) a představiteli samospráv, jednat budou se zástupci odborů, zaměstnanců OKD a také regionálních zaměstnavatelů.

Čtěte také:
Horníci asi budou odcházet do penze o sedm let dřív
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé

Soud zatím o insolvenčním návrhu nerozhodl. Společnost OKD v návrhu uvedla, že má nejméně 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun, které není schopna splácet. Insolvenční návrh spojila s návrhem na reorganizaci. Chce mimo jiné nejpozději na počátku příštího roku ukončit těžbu v Dole Paskov a do konce roku 2018 v Lazech.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 pracovníků dodavatelských firem a 200 agenturních. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v návazných profesích. Na konci června má z OKD dohodou odejít 345 lidí, z nichž přes 90 procent podle mluvčího těžební firmy Iva Čelechovského už s dohodou souhlasilo.

Žádné další propouštění zatím ve firmě ohlášeno nebylo. Generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková ve středu v Ostravě řekla, že ze zmíněných 345 lidí už si 47 našlo práci jinde. Zástupci vlády již dříve uvedli, že horníkům, jejichž místa jsou nyní ohrožena, chce kabinet pomoci. Seznam opatření zahrnuje například dřívější penzi pro horníky, příspěvky ke zmírnění sociálních dopadů, dávky na dojíždění za prací či rekvalifikace.

Mohlo by vás zajímat:
Zamyšlení nad insolvenčním návrhem OKD
Pražská burza dnes ukončí obchod s akciemi NWR
Analytici: Insolvence znamená konec těžby