Sociálka OKD nic nedluží, rozhodl soud

OKD je v úpadku od předloňského května. Do potíží se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Foto: OKD

Krajský soud v Ostravě zamítl odpůrčí žalobu insolvenčního správce společnosti OKD Leeho Loudy proti České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a také žalobu proti Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR.

Správce se domáhal toho, aby ČSSZ a pojišťovna vrátily do majetkové podstaty OKD část peněz, které jim firma zaplatila na pojistném. Podle soudu ale žaloby byly nedůvodné.

V případě ČSSZ se jednalo celkem o více než 19 milionů korun, u pojišťovny o téměř 200 tisíc korun. Soud už dříve zamítl čtyři podobné žaloby proti pojišťovnám, šlo v nich celkem o více než 12 milionů korun. V prvním případě, kdy soud takto rozhodl, se insolvenční správce odvolal, a lze předpokládat, že tak učiní i v ostatních kauzách. O odpůrčích žalobách by pak rozhodoval Vrchní soud v Olomouci.

Čtěte také:
Znali pravdu o OKD, ale už nežijí
Cenu akcií OKD prý určili Sobotka a Urban

Společnost OKD poslala peníze pojišťovnám v době, kdy už byla v úpadku. Platby se ale vztahovaly k době ještě před úpadkem. Louda už dříve řekl ČTK, že tyto peníze pojišťovny neměly dostat, ale měly je přihlásit jako pohledávky. Ostravský soud však s tímto názorem nesouhlasil.

Soud má za to, že je třeba striktně rozlišit, kdo byl plátcem pojistného. Peníze se nesrážely ze superhrubé, ale z hrubé mzdy, kde si roli plátce plní zaměstnanec. Zaměstnavatel není plátce, jen to zúčtovává,” řekla soudkyně Simona Pittermannová. Peníze proto podle ní nemohou být součástí majetkové podstaty a nemohou se z nich uspokojovat nároky věřitelů.

OKD je v úpadku od předloňského května. Do potíží se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel.

Věřitelé a soud už firmě schválili reorganizační plán. Tento týden Vrchní soud v Olomouci odmítl odvolání největšího neuznaného věřitele Citibank a mateřské společnosti NWR, a reorganizační plán tak nabyl platnosti. Podle tohoto plánu mají být doly a provozní majetek firmy vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Unikátní laser umí vyrovnat terén
Moderní technologie ovládají dozery
Černouhelný prach je moderní palivo