Sokolovská uhelná opraví nádrž Tatrovice

Nádrž Tatrovice se po rekonstrukce začne znovu napouštět v roce 2018. Foto: wikipedia.org

Nádrž Tatrovice se po rekonstrukce začne znovu napouštět v roce 2018. Foto: wikipedia.org Lubor Ferenc

Sokolovská uhelná (SUAS) začala vypouštět přehradní nádrž Tatrovice, kterou využívá zpracovatelský závod ve Vřesové. Těžařská firma připravuje opravu výpustného objektu nádrže.

Náklady na opravu výpusti by měly dosáhnout zhruba 18 milionů korun a budou plně hrazeny z vlastních prostředků Sokolovské uhelné. Po dobu odstavení nádrže bude zpracovatelská část Sokolovské uhelné využívat vodu z náhradních zdrojů.

Čtěte také:
Archivář Sokolovské uhelné získal ocenění
Sokolovské uhelné loni klesnul zisk

V roce 2015 byla provedena kompletní prohlídka zařízení vodního díla Tatrovice. Z ní vyplynulo, že stav hráze je dobrý a nevyžaduje žádné zásahy, ale že bude nutné opravit výpustný objekt přehrady,” uvedl Pavel Homola, ředitel divize Zpracování společnosti Sokolovská uhelná.

Rekonstrukce si vyžádá kompletní vypuštění nádrže, které naplno začne v březnu letošního roku. Vypouštění nádrže SUAS využije i k odstranění sedimentů ze dna nádrže.

Tatrovice, které jsou i oblíbenou rekreační nádrží, a to zejména kvůli čisté vodě a okolním lesům, se začne znovu napouštět v roce 2018. “Už v květnu by měla být hladina vody zpět na obvyklé úrovni. Hodně to ale závisí na klimatických podmínkách. Pokud nebude dostatek sněhu nebo dešťových srážek, může to samozřejmě trvat déle,” dodal Homola.

Vodní nádrž Tatrovice byla vybudována v letech 1966 až 1969 v údolí Tatrovického potoka. Je v nadmořské výšce 595 metrů na ploše 22 hektarů, zadržuje vodu o objemu 1,77 milionů metrů krychlových. V nejhlubším místě dosahuje hloubka 25 metrů.

Mohlo by vás zajímat:
Už jste pili víno z lomu?
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda