Doba čtení:2 m, 0 s
Výše podpory obnovitelných zdrojů vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních třech letech. Zaplatí je především spotřebitelé. Foto: pixabay.com

Před volbami oslovila Solární asociace spolu s Aliancí pro energetickou soběstačnost všechny politické strany s anketou věnující se energetice. Z výsledků vyplývá, že by nová sněmovna mohla přiškrtit štědré dotace pro obnovitelné zdroje.

Velmi výrazně se proti veřejné podpoře staví Okamurova SPD. V jejím programu najdeme větu: „Ukončíme podporu tzv. solárních baronů, kterým platíme na jejich zisky. Čtyřčlennou rodinu jenom tento solární byznys přijde ročně na 16 tisíc korun.“ Majitele solárních parků nejspíš netěší ani volební úspěch Pirátů, kteří ve svém programu píší: „Snížíme ceny koncovým odběratelům: Spravedlivě rozdělíme náklady na výrobu a přenosovou síť. Zastavíme podporu velkým solárním parkům a bioplynkám.“Zastání nejspíš nenajdou ani u hnutí STAN, které chce: „Přehodnotit stávající energetickou legislativu týkající se podpory obnovitelných zdrojů či biopaliv; kdo nebude schopen zajistit stabilní dodávky elektřiny, musí se podílet na nákladech přenosové sítě,“citoval z programu server prumyslovaekolgie.cz.

Čtěte také:
V Japonsku zbankrotuje rekordní počet solárních firem
Kdy nám zakážou žít?

Už před volbami vláda požádala ministra financí Ivana Pilného (ANO), aby se začal zabývat možným zvýšením solární daně. Důvodem jsou vysoké odvody ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie i nepřiměřené zisky z tohoto podnikání.

Požádali jsme ministra financí, aby se zabýval tím, jak tu solární daň zvýšit. Je čas zabývat se zvýšením solární daně, jak zisky solárníků učinit přiměřenějšími. Je to způsob jak sáhnout na solární barony,“ uvedl tehdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Výše podpory obnovitelných zdrojů vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních třech letech. Část podpory, kterou nepokryje dotace ze státního rozpočtu, zaplatí převážně spotřebitelé. Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno téměř 250 miliard korun.

Je zřejmé, že nejdůležitější bude postoj vítězného hnutí ANO. V jeho programu najdeme pouze vágní formulace o podpoře výstavby nových jaderných bloků. Předseda ANO Andrej Babiš se ale ve své knize k podpoře solárních zdrojů přihlásil. Stát by měl podle něj dotovat větší solární elektrárny v bývalých průmyslových a těžebních lokalitách a také fotovoltaické panely na domech.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
iUHLI.tv: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí
Německá Energiewende ohrožuje chudé