Soud přezkoumá další pohledávky vůči OKD

Krajsky soud v Ostrave_Petr Smerkl

Pohledávky zkoumá Krajský soud v Ostravě. Foto: wikipedia.org Petr Smerkl

Ostravský krajský soud přezkoumá další pohledávky vůči krachující těžební společnosti OKD. Firma je v insolvenci a soud na základě souhlasu věřitelů před časem povolil její reorganizaci. Firma dluží kolem 20 miliard korun.

Podle mluvčí soudu Lucie Olšarové jde o běžný postup. „Insolvenční správce nestihl přezkoumat všechny pohledávky. Proto bylo nařízeno druhé přezkumné jednání,” řekla mluvčí. Přezkoumávat se podle ní bude například pohledávka společnosti Veolia, která byla uplatněna těsně po vypršení lhůty dané před prvním jednáním.

Čtěte také:
Věřitelům OKD bude předsedat ČSSZ
Odběratelé uhlí věří, že OKD bude těžit dál

Termín druhého přezkumného jednání soudce Petr Kula stanovil na 11. října v 10:40 v budově Krajského soudu v Ostravě. První jednání se konal 10. srpna. Věřitelé tehdy přihlásili pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce část popřel. Největším přihlášeným a zároveň i neuznaným věřitelem je banka Citibank. Přihlásila pohledávky dohromady za více než deset miliard korun.

Věřitelé OKD pak 11. srpna rozhodli o tom, že zadlužená firma půjde do reorganizace, což znamená, že ve firmě, v níž nyní pracuje i s dodavatelskými firmami asi 12 000 lidí, se dál bude těžit uhlí. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění. Vedení OKD teď musí vyhotovit reorganizační plán.

Insolvenční návrh na sebe podala sama OKD, která uvedla, že má dluhy přes 17 miliard korun. OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců a pracuje v ní asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ohroženy jsou ale i tisíce míst v navazujících profesích. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Když jde na pedikúru pořádný macek