Spolu s Trumpem zvítězilo i uhlí

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

Pošleme naše horníky a oceláře zpátky do práce, v níž chtějí být, slíbil Trump. Foto: donaldtrump.com

Světová média se po nečekaném výsledku amerických prezidentských voleb předhánějí v rychlých analýzách a předpovědích. Co přinese nová republikánská administrativa energetice a těžbě uhlí v USA i ve světě?

Podle Wall Street Journal jsou Trumpovy záměry v podstatě antitezí předchozí politiky Obamovy administrativy. Ve hře je tedy zrušení stávajících environmentálních regulací a omezení, které významně přispěly k současnému úpadku amerického uhelného průmyslu.

Čtěte také:
Trump chce energetickou nezávislost USA
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

„Pošleme naše horníky a oceláře zpátky do práce, v níž chtějí být,“ slíbil Trump během kampaně v Detroitském hospodářském spolku. Deník dále spekuluje, že nový prezident bude podporovat uhlí na úkor konkurenčního zemního plynu. Přebytek LNG by pak putoval na export, čímž by zejména v Evropě cena tohoto paliva citelně poklesla.

Agentura Reuters upozorňuje, že Trump sice slíbil konec Obamovy „války proti uhlí“, v jeho programu však nalezneme jen minimum konkrétních závazků. Demokratická strana navíc bude i přes čerstvou porážku držet v Kongresu dostatečný počet křesel k zablokování závažných legislativních změn. A snaha o zrušení závazků v oblasti snižování emisí oxidu uhlíku může skončit u federálních soudů, řadu závazků pak na sebe vzaly jednotlivé státy USA.

Britský Guardian ve své analýze připomíná, že Trump označil globální oteplování za „předraženou poplašnou zprávu“. Funkčnost pařížské klimatické dohody je tak ohrožena jen pár dní poté, co vešla v platnost. Americký uhelný průmysl přispěl na Trumpovu kampaň 223 tisíc dolarů a bude za to podle Guardianu očekávat změnu politiky.

Deník Huffington Post srovnal reakci akcií největších amerických energetických společností na výsledek prezidentských voleb. Zatímco akcie ropných společností poskočily pouze nepatrně, akcie krachujícího gigantu Peabody Energy vyletěly o více než 47 procent. Citelné ztráty naopak utrpěly firmy zaměřené na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

A jak se na Trumpu výhru dívá rodná země jeho manželky Melanie? Slovinský list Delo považuje na rozdíl od většiny evropských redakcí nového amerického prezidenta za lepší alternativu. Jedním dechem však varuje před konfliktem, který se rozhoří mezi EU a USA kvůli neslučitelně rozdílným postojům k fosilním palivům. Z nízkých cen paliv však budou profitovat obě strany.

Čtěte také:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí