Spořivý ČEZ filmaře nepotěšil

Energetická společnost ČEZ se po 16 letech rozhodla ukončit spolupráci sMezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary.Prý musí šetřit.

ČEZ dával v posledních letech karlovarskému festivalu téměř 20 milionů korun ročně.„S ohledem na vývoj hospodářských výsledků není v našich možnostech, aby Skupina ČEZ byla v roce 2018 generálním partnerem MFF Karlovy Vary,” oznámil ČEZ. Prakticky současně ale vyšly odhady analytiků, kteří očekávají meziroční růst čistého zisku firmy o 29 procent na 18,8 miliardy korun. Tržby podle nich zůstaly na předloňské úrovni 203,7 miliardy korun.

Čtěte také:
Podle analytiků zisk ČEZ raketově vzrostl
Vyslal Beneš prezidentský vzkaz Babišovi?

Ve světle hospodářských výsledků ČEZ budí oficiální zdůvodnění ukončení podpory festivalu značné pochybnosti. Na síle nabírají spekulace, že jde o výchovný pohlavek filmařům, kteří se vymezují vůči prezidentu Miloši Zemanovi, ke kterému má blízko generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ se brání tím, že ho k úsporným opatřením nutí neutěšená situace na energetických trzích. „Právě úspory jsou jediným důvodem k ukončení spolupráce. V předchozích letech jsme již razantně snížili naše sponzorské aktivity a v tomto musíme pokračovat,” uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, podle nějž firma v uplynulých letech skončila se sponzoringem sportovních hal v Ostravě, Pardubicích a Plzni. Snížila také svoji podporu Českému olympijskému týmu, atletům a omezila desítky menších aktivit.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet dál. Jestli ČEZ opravdu pojede v jakémsi úsporném režimu, nebo jen zaměří svou finanční podporu jiným směrem. V každém případě je ale jasné, že se bude tuzemský energetický gigant v příštích měsících zmítat v politické bouři. Vlny určitě přijdou od premiéra v demisi Andreje Babiše. Na klidu firmě nepřidá ani kauza prodeje aktiv v Bulharsku. A v této divoké situaci musí padnout rozhodnutí, zda a jakým způsobem se bude financovatvýstavba nových jaderných bloků.

Mohlo by vás zajímat:
Norská elektropohádka je v problémech
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků