Stát odepsal uhlí pod zónou Joseph

Joseph_compressed

Průmyslová zóna Joseph na Mostecku je jedna z největších v Česku a patří mezi státem zvýhodněné. Foto: czechinvest.org

Stát na Mostecku odepsal 6 milionů tun hnědého uhlí za víc než miliardu korun. Se zásobami pod průmyslovou zónou Joseph tak v budoucnu nepočítá.

O odpis žádalo město Most. Nemohlo totiž pozemky, které leží na uhlí, prodat. Potenciální investoři se báli budoucí těžby. „Investoři se báli toho, že poté, co realizují svůj záměr, může zde dojít k těžbě uhlí,“ řekl České televizi mostecký primátor Jan Paparega. Bez odpisu byla podmínkou životnost staveb pouze padesát let, což bylo pro spoustu investorů nepřijatelné.

Čtěte také:
Mostecko se znovu stává vodní velmocí
Výročí dobývání uhlí na Mostecku

Průmyslová zóna Joseph na Mostecku je jedna z největších v Česku a patří mezi státem zvýhodněné. Stát tu investorům nabízí pobídku 300 000 korun na každé nové pracovní místo a osvobození od daně z nemovitých věcí po dobu 5 let. Za 14 let se jí ale povedlo zaplnit jen asi z poloviny.

Zóna je velká zhruba 190 hektarů. Uhlí, které bylo odepsáno, leží asi pod desetinou jejího území. Jeho cena převyšuje miliardu korun. Hodnota zóny je ale dvakrát taková. Navíc je v oblasti s nejvyšší nezaměstnaností. V průmyslové zóně jsou nyní čtyři investoři, pátý staví. S dalšími třemi město jedná.

Ročně ministerstvo průmyslu a obchodu řeší asi 20 žádostí o odpis nerostných ložisek. Letos jich kromě žádosti z Mostu přišlo ještě dalších pět. Mezi nimi třeba z lokality Březinka na Blanensku nebo Blovice na Plzeňsku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
Motor, ze kterého jde strach
Voda, která proráží skálu