Stát už vyplácí příspěvky propuštěným horníkům

Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody

Příspěvky se vyplácejí v sociálním centru státního podniku DIAMO na Dole Jeremenko ve Vítkovicích. Foto: NWR

Prvních dvacet propuštěných zaměstnanců OKD v září dostalo na účty příspěvky ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem těžby. Ty jim za stát poslal státní podnik DIAMO.

Jeho sociální centrum na Dole Jeremenko ve Vítkovicích v úterý zaznamenalo už 150. žádost o tuto dávku. Přišel sem bývalý důlní zámečník z karvinské šachty ČSA. Svou situaci komentovat nechtěl, omezil se jen na informaci, že je mi dvaačtyřicet a u těžařů pracoval čtyřiadvacet let. Pravděpodobně hned od vyučení a jinou profesi nezastával.

Čtěte také:
Hrobař OKD Bakala prodává svůj luxus
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek

Takovýto člověk má nárok měsíčně až na osm tisíc korun po dobu šestatřiceti měsíců,” upřesnila pro denik.cz Dana Nováková, vedoucí sociálního centra DIAMO. To posuzuje nároky na příspěvek od června, kdy si podali žádost tři lidé. V červenci jich dorazilo dvaadvacet a v srpnu dalších šestadvacet.

V prvních dnech září jsme jich zde však měli za směnu až dvacet. Začali totiž chodit ti, jimž skončila dvouměsíční výpovědní doba. S tím jsme také počítali a posílili referentky o další pracovnici,” uvedla Nováková s tím, že drtivá většina žadatelů dříve fárala do dolů na Karvinsku.

S jedním člověkem strávíme – když jde všechno dobře – nejméně půl hodiny. Aby splnili všechny náležitosti dané vládním nařízením, potřebují několik dokladů,” řekla Nováková. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR podle ní schválilo již 124 příspěvků. Dalších dvacet čeká na vyřízení.

Pět nesplnilo podmínky. Jeden z těchto žadatelů například odešel ze šachty na vlastní žádost. Neskončil tudíž pracovní poměr kvůli restrukturalizaci. A právě to je při posouzení nároku klíčové,” řekla vedoucí sociálního centra. To je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 6 do 14 hodin.

Zatím u nás vyloženě fronty nestály, ale jsme na ně připraveny. Ty šachty jednou skutečně propouštět začnou. A nemusí to potom být dvě desítky, nýbrž klidně dvě stovky nových klientů denně,” shodly se referentky na Jeremenku, udivující se i malému počtu žadatelů z Dolu Paskov.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta