Středočeši si vyzkoušejí blackout

Podle středočeské hejtmanky je jedním z velkých rizik pro moderní společnost a obyvatelstvo kraje životní závislost na elektrické energii. Foto: wikipedia.org.

Středočeský kraj chce v příštím roce uspořádat cvičení zaměřené na hrozbu masivního výpadku dodávek elektřiny neboli blackoutu. Vyzkouší si tak plánovaná opatření i připravenost krizových složek včetně Integrovaného záchranného systému (IZS).

O pořádání cvičení rozhodla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na posledním jednání bezpečnostní rady kraje. „Projednávali jsme novou analýzu rizik a hrozeb, které v současnosti mohou ohrožovat území kraje, a shodli jsme se, že jedním z velkých rizik pro moderní společnost a obyvatelstvo kraje je naše životní závislost na elektrické energii,” uvedla. Dlouhodobý výpadek by měl neblahý vliv na běžný život obyvatel, úřadů, organizací i firem. „Proto jsem rozhodla prakticky vyzkoušet a ověřit připravenost složek IZS k řešení takové situace,” doplnila.

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Britové se bojí uzavírat uhelné elektrárny

Na přípravě cvičení se bude podílet hlavně hasičský sbor, který bude spolupracovat s dalšími složkami a s odborníky z řad energetiků. „Na podzimním jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje již budou projednávány konkrétní cíle cvičení, požadavky, organizační a součinností otázky,” uvedla hejtmanka.

Středočeský kraj také chce vypracovat akční plán pro blackout. Dokument, na jehož přípravě se bude podílet předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, obcím poradí, jak se v případě masivního výpadku chovat. Řešit má například to, jaké složky IZS by měly být aktivovány, jaká bude posloupnost předávání informací a zda mají být připraveny zásoby potravin a pitné vody pro případ dlouhodobějšího výpadku.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech