Středočeský kraj spustí v dubnu kotlíkové dotace

Úředníci Královéhradeckého kraje byli obrovským zájmem překvapeni. Foto: Kraj Vysočina

Zájemci o kotlíkové dotace tvořili často před krajskými úřady fronty. Foto: Kraj Vysočina

Další dotace na nové kotle má Středočeský kraj spustit v dubnu. Hejtmanství rozdělí víc než 50 milionů korun, které získalo od ministerstva životního prostředí.

Dotace už ale nedostane ten, kdo by chtěl pořídit nový kotel na uhlí nebo na plyn, podpora je určena pro kotle na biomasu nebo tepelná čerpadla. Pravidla změnila Evropská komise. Rozdělování dotací dnes schválili krajští radní, v březnu o něm budou jednat zastupitelé.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotlíky dalších 20 milionů
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Dotovaný kotel musí být výhradně určený pro spalování obnovitelného paliva. „Nebude tak možné již žádat o doposud hojně dotované kombinované kotle na uhlí a dřevní pelety,” doplnil krajský radní pro oblast životního prostředí Ivo Šanc (STAN).

Středočeský kraj patří mezi regiony s nejhorším ovzduším, důvodem jsou i zastaralé kotle a používání neekologických paliv při vytápění rodinných domů. „Očekávám, že o kotlíkové dotace určené na pořízení nových ekologických zdrojů tepla bude opět velký zájem a program tak pomůže zlepšit životní prostředí ve středočeských městech a obcích,” uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

V prvním kole dotací na nové kotle hejtmanství rozdělovalo zhruba půl miliardy korun mezi více než 4000 žadatelů. Podle pevně stanovených pravidel dotační výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3460 kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků