Předseda Strany Zelených Matěj Stropnický se v komentáři pro Lidové noviny ostře pustil do miliardáře Daniela Křetínského kvůli nákupu německých hnědouhelných aktiv od švédského Vattenfallu.
Český uhlobaron podle Stropnického zjevně sází na to, že plnění klimatické dohody bude pomalé, Němcům se energetická transformace nepodaří a bude moci dál v klidu těžit a pálit uhlí. Zisky si prý ponechá Křetínský, zničené zdraví, popraskané domy, vyschlé zahrady a otrávené řeky zbydou na místní.
Škoda, že Stropnický už zřejmě zapomněl na to, že další provoz dolů a elektráren pomůže udržet tisíce pracovních míst, zajistí stabilní výrobu elektrické energie a bude přínosný pro řadu obcí v okolí.
Čtěte také:
Odpůrci uhlí rušili jednání švédských poslanců
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH
Stropnický také má prý pochybnosti, co se stane s miliardami korun ležícími na účtech Vattenfallu. Mají být použity na rekultivace. Ale pražský politik se ptá, zda opravdu budou. Obává se i o osud obce Proschim, která je prý pionýrem energetické soběstačnosti a již v roce 1997 si postavila první větrníky a nyní ze slunce, větru a bioplynu vyrábí pětkrát více elektřiny, než sama spotřebuje.
Zelený politik také pochválil obnovitelné zdroje za to, že během slunečné a větrné neděle z nich Německo v jednu chvíli pokrývalo celou svou spotřebu elektřiny. Energiewende prý nezadržitelně postupuje.
Stropnický ale už nedodal, kolik tento nezadržitelný postup Němce stojí, jaké problémy a náklady přináší třeba i našípřenosové síti, a rovněž to, že taková slunečná a větrná neděl rozhodně není pravidlem, ale spíše výjimkou.
Na závěr textu však Stropnický neopomněl přidat výhrůžku, že se můžeme těšit na příchod tzv. klimatické spravedlnosti. Těžko říci, co přesně si máme představit za větami – VEvropě se tahle jiná spravedlnost ujímá a k nám taky dorazí. Nezačnou-li pařížskou dohodu totiž naplňovat vlády a korporace, udělají to lidé sami – ovšem při vzpomínce na nedávné násilné vniknutí radikálů do jedné z elektráren a dolu Vattenfallu, z nich trochu mrazí.
Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí