Doba čtení:1 m, 45 s
Poslanec evropského parlamentu Pavel Telička (ANO)

Poslanec evropského parlamentu Pavel Telička (ANO) podal interpelaci Evropské komisi ve věci tendru na uhlí pro elektrárnu Dětmarovice, kterou provozuje polostátní ČEZ. Reagoval tak na otevřený dopis odborářů premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Odboráři vyzvali Sobotku, aby zasáhl v případě dodávek uhlí pro tepelnou elektrárnu Dětmarovice. Obávají se levného uhlí z Polska, které ale dotuje polský stát.

„Dotace pro polské uhelné doly narušuje konkurenci na konkrétním trhu. Zejména to způsobuje nevýhodu pro české těžaře, kteří se stávají nekonkurenceschopní pokud se střetnou s dotovanými polskými těžaři, když vstupují do veřejných soutěží v České republice. I přes zásadní restrukturalizaci, české uhelné doly propouští přibližně tisíc zaměstnanců ročně, čímž zhoršují již tak vysokou míru nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji,“ upozornil Telička.

Dotace pro polské uhelné doly narušuje konkurenci na konkrétním trhu

Čtěte také: Odboráři píšou Sobotkovi: Pochybná soutěž!

K zásahu na ochranu českého černého uhlí vyzval také vládní zmocněnec Jiří Cienciala a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). V dopise premiérovi a členům vlády upozorňují na problém dovozu levného, státem dotovaného, polského uhlí, který ohrožuje nejen OKD a zaměstnanost na Karvinsku, ale i české hospodářství.

Za Českomoravskou konfederaci odborových svazů se vyjádřil i její předseda Josef Středula. Podle něj by bylo nešťastné, kdyby ČEZ kupoval uhlí v zahraničí a čeští horníci těžili na skládky. Požadavek Sdružení hornických odborů odborová centrála ČMKOS plně podporuje.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž serveru iUHLI.cz v reakci sdělil, že běží výběrové řízení a rozhodnout by se mělo do konce měsíce. „Uhlí z OKD je v Dětmarovicích historicky vyzkoušené, ale musíme postupovat s péčí řádného hospodáře, bude rozhodovat cena i kvalita,“ dodal Kříž.

Poláci, Němci, Maďaři i Španělé uhlí dotují

Předseda svazu hornictví OS PHGN Jan Sábel upozornil na to, že odbory už několik let požadují narovnání nespravedlivých podmínek českých horníků, oproti okolním státům. Poláci, Němci, Maďaři i Španělé uhlí dotují a proto české hornictví nemůže cenově konkurovat. Navíc situace v hornictví se neustále zhoršuje celosvětově a stát by si měl chránit svoje nerostné bohatství a svůj pracovní trh.

Mohlo by vás zajímat: 
Babišovy tajné plány okolo OKD