Telička privatizaci OKD hodnotit nechtěl.

Podle Pavla Teličky NWR, kterou v jednu dobu spoluvlastnil finančník Zdeněk Bakala, podléhala pečlivé kontrole renomovaných auditorů. Foto: telicka.eu

Europoslanec Pavel Telička po včerejším slyšení před sněmovní vyšetřovací komisi k privatizaci těžební společnosti OKD zdůraznil, že neměl a ani nemohl mít žádnou roli při privatizaci černouhelné společnosti. Před novináři také komentoval své působení ve správní radě firmy NWR, která OKD vlastnila.

Firma NWR, kterou spoluvlastnil finančník Zdeněk Bakala, podléhala podle Teličky kontrole renomovaných auditorů. “Nikdy nevzniklo ani sebemenší podezření,” řekl Telička. Privatizaci OKD hodnotit nechtěl.

Čtěte také:
Krúpa tlačí na Loudu kvůli pohledávkám OKD
Další podivnosti kolem bytů OKD

Předseda komise Lukáš Černohorský uvedl, že členové komise se Teličky ptali i na jeho působení při misi při Evropské unii, když se zjišťovalo stanovisko k privatizaci uhelných společností, aby nenastala nedovolená veřejná podpora. “Dozvěděli jsme se informace, jak probíhalo jednání o stížnosti k Evropské unii,” uvedl Černohorský, podle kterého byly europoslancovy informace zajímavé.

Na včerejšek komise pozvala čtyři svědky. Vedle Teličky šlo o bývalého zaměstnance OKD a zástupce ministerstva financí a Fondu národního majetku.

Sněmovna nedávno komisi prodloužila lhůtu pro práci o půl roku. Závěry by měla předložit plénu do 12. dubna. Černohorský před poslanci bez bližšího upřesnění řekl, že komise už dospěla k některým “závažným zjištěním”, které dosud nebyly známy.

Před dvěma roky skončila společnost OKD v insolvenci. Akcie nástupnické společnosti následně převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Prodej menšinového podílu státu je i předmětem soudního řízení. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud zatím nepravomocně všechny podezřelé, tedy znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku, obžaloby zprostil. Žalobce se odvolal.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje