Temelín dnes přestane vyrábět elektřinu

JE-Temelín-II-1024x768_compressed

V příštích několika dnech nevyrobí jaderná elektrárna vůbec žádnou elektřinu. Foto: ČEZ

Plánovaná odstávka dnes vyřadí z provozu první blok jaderné elektrárny Temelín. Vzhledem k tomu, že pokračuje odstávka i na druhém bloku, přestane Temelín vyrábět elektřinu. Tento stav potrvá několik dní.

Podle mluvčího jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka nastávající situace nijak neovlivní dodávky elektřiny. „Obě odstávky jsou s předstihem nahlášené. Navíc v létě je nižší spotřeba a chybějící výkon ČEZ pokryje jinými zdroji,” uvedl Sviták.Druhý blok je mimo provoz od 3. června a práce spojené s odstávkou podle Svitáka finišují.

Čtěte také:
Více energie z jádra chce jen třetina Čechů
Evropská komise chce podporovat jádro

Obě české jaderné elektrárny se s odstávkami v poslední době potýkají velmi často. Produkce energie z jádra proto oproti stejnému období loňského roku klesla o více než šest procent.Finanční ředitel ČEZ Martin Novák na začátku měsíce uvedl, že dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Již v únoru pak generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že v loňském roce přišel ČEZ kvůli odstavení bloků v Dukovanech o 2,5 miliardy korun.

Právě problémy jaderných elektráren a nevyjasněné financování výstavby nových bloků je přitom hlavním důvodem, proč vláda loni na podzim odložila rozhodnutí o prolomení limitů těžby na lomu ČSA.

Elektrárna Temelín má v současné době instalovaný výkon obou bloků 2160 megawattů, v loňském roce vyrobila 14,23 miliardy kilowatthodin elektřiny. Poprvé byla spuštěna v prosinci 2000.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZu se daří snižovat emise
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem