Temelín se opět zastaví

JE-Temelín-II-1024x768_compressed

Druhý blok elektrárny byl mimo provoz několik měsíců, před vánoci bude odstaven opět. Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín plánuje na závěr roku opět odstávku druhého bloku. Ten poté, co byl delší dobu mimo provoz, stále nedosáhl plného výkonu a momentálně pracuje na 93 procent.

Při navýšení výkonu ke 100 procentům docházelo k vysokému chvění. Během plánované odstávky má plzeňský výrobce turbíny upravit olejové vložky ložiskových stojanů. Řekl to mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Čtěte také:
Bloger upozornil na rizika jaderné energie
Více energie z jádra chce jen třetina Čechů

Chvění narůstalo po dosažení vyšších výkonů. Po snížení výkonu se parametry vrátily do původních hodnot. Je to hodně nestandardní, turbína je opravdu velmi citlivá. Nalezení a odstranění příčiny je nyní v rukou výrobce,” uvedl Sviták.

Plánovaná odstávka druhého bloku by měla začít před Vánocemi a skončit v úvodu ledna. „Vše si ještě budeme s výrobcem turbíny upřesňovat. Každopádně závěr roku volíme kvůli nižší spotřebě elektřiny záměrně, protože chybějící výkon lze snadněji nahradit,” řekl Sviták.

Druhý blok je po několikaměsíční odstávce v provozu od poloviny října. První blok je momentálně plánovaně odstaven z důvodu výměny paliva od konce srpna. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliardy kilowatthodin elektřiny. První elektřinu vyrobila v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZu se daří snižovat emise
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem