Doba čtení:2 m, 32 s
Ilustrační foto: ČEPS

Česká přenosová soustava má kvůli neplánovanému výpadku druhého bloku jaderné elektrárny Temelín a závadě ve chvaletické elektrárně málo proudu. Elektřinu musí Česko najednou nečekaně dovážet.

Dispečeři ČEPS proto museli zažádat o pomoc v zahraničí. „V soustavě v některých hodinách bylo třeba nahradit více než 1000 MW výkonu a během dopoledne se tato hodnota pohybovala okolo 700 MW, což jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín,“ sdělila serveru iUHLI.cz mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Dodala, že záložní zdroje, které má ČEPS k dispozici, jsou v provozu prakticky všechny. Situaci navíc komplikují vysoké toky v sousedních soustavách, které výrazně omezují možnosti dovozu elektrické energie ze zahraničí.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová serveru iUHLI.cz řekla, že Elektrárna Chvaletice řeší poruchu na dvou blocích. “Na jednom bloku došlo k poruše tlakového celku, na druhém k nahromadění strusky,” uvedla mluvčí s tím, že závady nejsou mimořádné. Podle prvních prognóz by měly být odstraněny v řádu hodin. První elektřinu by tak elektrárna mohla do sítě dodat už v sobotu ráno.

Čtěte také: Když v Německu zafouká, Česku hrozí blackout

„Výpadek obou temelínských bloků situaci sice komplikuje, během víkendu však bývá zatížení soustavy nižší. Zprovoznění prvního bloku přispěje ke stabilizaci situace,“ dodala Petrová.

Podle energetického experta Jiřího Gavora jsou opakované problémy Temelína daní za rozsáhlou modernizaci obou výrobních bloků. „Každý zásah do tak složitého zařízení, jakým jaderná elektrárna bezesporu je, přináší riziko startovacích potíží. A když se k tomu přidají i Chvaletice, tak už to znamená problém pro soustavu, který ale ČEPS určitě vyřeší, aniž by to znamenalo omezení odběru pro spotřebitele, tak jak tomu bylo například v srpnu v Polsku,“ sdělil serveru iUHLI.cz Gavor.

„Výpadky výroby elektřiny vidíme neradi, zejména ty neplánované. A neplánovaných odstávek u jaderných elektráren ČEZ, byť v nejaderné části, od léta přibylo, což může vzbuzovat otázky, zda vývoj nemůže vést v budoucnu k potřebě nějaké větší investice,“ sdělil serveru iUHLI.cz analytik Petr Hlinomaz. Minimálně by se podle něj mohl se vzdalovat cíl firmy ČEZ ve výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách pro letošní rok.

„Je to jen další důkaz toho, že velké centralizované zdroje pracující v režimu základního zatížení mohou pro stabilitu přenosové soustavy představovat větší problém, než všechny solární a větrné elektrárny dohromady. Stačí, aby nám nečekaně vypadly tři velké uhelné nebo jaderné bloky naráz, a jsme na hranici průšvihu,“ sdělil serveru iUHLI.cz Jan Rovenský z Greenpeace.

Problémy Temelína jsou daní za rozsáhlou modernizaci obou výrobních bloků

Energetici v noci na dnešek odstavili i druhý výrobní blok elektrárny Temelín od přenosové soustavy kvůli poruše. Od 3. září stojí první blok. Problémy měli v Temelíně už v létě. Bloky byly souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů. Elektrárna je největším zdrojem v Česku, kryje pětinu spotřeby.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany

První a druhý blok jaderné elektrárny Temelín. Foto: ČEZ