Jaderná elektrárna Temelín udělala největší změnu v softwaru bezpečnostních systémů od začátku svého provozu před 17 lety. Pojistné ventily kompenzátoru objemu, které regulují tlak v reaktoru, mohou operátoři nově otevřít na dálku z dozorny. Ventily jsou za normálního stavu zavřené, dosud je mohl automaticky otevírat jen řídicí systém v případě, že se v reaktoru zvýšil tlak. Uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.
„Na prvním bloku je to největší softwarová změna bezpečnostních systémů za 17 let provozu elektrárny. Stejná úprava se plánuje v létě během odstávky druhého bloku,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml. Včetně dalších technických úprav investuje ČEZ do modernizace pojistných ventilů kompenzátoru objemu téměř 170 milionů korun.
Čtěte také:
Rakušané chtějí kontrolovat české jaderné elektrárny
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru
Vedle úprav pojistných ventilů zahrnula modernizace i rozsáhlé změny řídicích systémů a změna se dotkla 40 dílčích subsystémů. Odborníci nad tím strávili dva a půl roku.
Hlavní systém ochrany reaktoru je postaven na softwarové a hardwarové platformě Eagle od firmy Westinghouse. „Temelín má nejrozsáhlejší instalaci platformy Eagle na světě. Dohromady na obou blocích zahrnuje více než 200 řídicích skříní, tisíce vstupních a výstupních karet a rozsáhlé množství komunikačních sběrnic,“ řekl Sviták.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.
Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu