Termín konce těžby OKD zatím nikdo nezná

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Jaká je situace společnosti OKD i budoucnost těžby černého uhlí v České republice, nastínil v rozhovoru pro MF DNES předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Stát převzal společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení, před necelými devíti měsíci. Zájmy státu v OKD hlídá a zajišťuje společnost Prisko.

Čtěte také:
Odbory přispěly k zachráně OKD
Spory o dluhy OKD rozhodne jiný soudce

„Prisko je vlastníkem OKD. Firmu řídí management, má své představenstvo, ředitele. Role Priska je, dá se říct, kontrolní, OKD nám předkládá výsledky hospodaření, ve spolupráci se zástupci státu rozhodujeme o strategii,“ vysvětlil Klásek, který popsal i příčiny tehdejší insolvence firmy. „Tím hlavním problémem bylo, že firma neměla rezervy pro špatné časy. Jednou z rolí Priska je dohlížet, aby OKD takové zásoby měla. A také aby měla peníze na chystaný útlum, který zákonitě po ukončení těžby přijde. I na to musíme myslet a vytvořit rezervy. A my je vytváříme.“

Podle Kláska zatím není možné určit termín, kdy skončí těžba černého uhlí. Uváděná data jsou prý jen spekulací. „Podle reorganizačního plánu, což je zatím stále jediná platná strategie, se má těžit do roku 2023. Ten plán vznikal v nějaké době, kdy byly k dispozici nějaké informace. Tím, jak se jednotlivé kroky upřesňují, nyní víme, že se bude těžit minimálně do roku 2024. Diskuse o roku 2030 je tady proto, že zde existují zásoby uhlí, které jsou za současných ekonomických podmínek vytěžitelné. Těžba by mohla dávat smysl a my musíme vyhodnotit, jestli ty zásoby vytěžíme, nebo ne.O těžbě se bude rozhodovat postupně. A postupně budeme vědět, kdy se těžba bude prodlužovat a kdy už ne. V této chvíli je velmi pravděpodobné, ale zatím to není schválené, že těžba bude pokračovat i po roce 2024, ale o roku 2030 se zatím jen bavíme,“ uvedl Klásek, podle nějž bude finální termín záviset na cenách uhlí, na poptávce po uhlí, ale třeba i na tom, zda bude dostatek lidí, kteří by uhlí mohli těžit.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech