Těžaři bojují s tajícím sněhem

Podle návrhu ministra Mládka měli mít v případě propouštění právo na příspěvek například i zaměstnanci lomu ČSA, Andrej Babiš to odmítl. Foto: Severní energetická

Severní energetická odčerpávání vody z lomu zvládá. Čerpadla ale jedou na plný výkon Foto: Severní energetická

Současné počasí ztěžuje práci těžařům. Společnost Sedlecký kaolin musela dokonce ze zatopených částí lomu stáhnout dělníky.

Běžně mají těžaři vodu pod kontrolou, v těchto dnech ale teče do lomu ze všech stran. Celé dno je zatopené a v lomu je desetkrát víc vody než v létě. V některých částech lomu vrstva mazlavého kaolinu dosahuje i 30 centimetrů. Do spodních částí lomu se tak bagry nejméně týden nedostanou. Část dělníků si proto vybírá dovolenou.

Čtěte také:
Tárovací vozy váží na gram přesně
Rýpadlo se do skrývky zaryje novými korečky

Stroje se mohou s velkou opatrností pohybovat jen v horních částech lomu, které nejsou tak promáčené. „Zalepí to vzorek a kola to už pak neberou, ty už jenom hrabou,“ popsal pro server ct24.cz řidič buldozeru Michal Kundrát.

S vodou se potýkají také v nedalekých uhelných dolech, i když tam takové problémy nedělá. Čerpadla ale i tam běží na plný výkon: „Po tom pátečním tání jsme čerpali celý víkend. Odčerpali jsme asi 40 tisíc kubíků, což je šestinásobek běžného množství,“ uvedl Petr Sikmund ze společnosti Severní energetická.

Ta může bez problémů těžit i díky pomoci hasičů, kteří tam před týdnem pomáhali uvolňovat zamrzlý odvodňovací systém.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bez koksu by to nešlo aneb jak se vyrábí železo a ocel
Motor, ze kterého jde strach
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník