Několik společností se pouští do vývoje technologií, které umožní těžbu nerostů a vody na asteroidech. Obsahují totiž nerostné bohatství nedozírné hodnoty.
Hodnota některých asteroidů by po jejich celkovém vytěžení mohla být několikanásobně vyšší, než je celkový světový HDP. Těžba na asteroidech je považována za možnost, jak získat nerostné suroviny, které na Zemi brzy vyčerpáme, napsal server iHned.cz.
Čtěte také:
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?
Průmysloví giganti vidí velkou příležitost v hledání a využití vody z asteroidů pro raketové palivo, což by mohlo umožnit astronautům a kosmickým lodím zůstat delší dobu na oběžné dráze. Velcí investoři, včetně britského podnikatele Richarda Bransona, čínské společnosti Tencent Holdings, ale i Lucemburska, vidí budoucnost i v těžbě nerostných surovin, jako je nikl a železo.
Naší sluneční soustavou obíhají miliony asteroidů. Velká část z nich je však pro těžbu nevhodná. Jedním z důvodů je, že jsou příliš vzdálené nebo jsou příliš malé pro těžbu. Známo je ovšem asi tisíc asteroidů, které mají potenciál. Důležité je načasování, jelikož mnoho z asteroidů je ve vhodné vzdálenosti jen jednou za několik let.
Průkopníkem může být vesmírná mise NASA Osirix-Rex, která má za cíl výzkum blízkého asteroidu Bennu a následné navrácení se zpět se vzorkem. Mise by měla zjistit, jestli je asteroid vhodný pro těžbu vody a nerostů. Získaná data by mohla také pomoct i ve výpočtu pravděpodobnosti srážky asteroidů se Zemí. Návrat sondy se vzorky by se mohl uskutečnit v roce 2023.
„Očekává se, že sonda dosáhne asteroidu Bennu v prosinci tohoto roku, bylo by to poprvé, co by se povedlo získat vzorek asteroidu a dovézt ho zpět na Zemi,“ řekl pro server Bloomberg Dante Lauretta, profesor z univerzity v Arizoně, který spolupracuje se společností NASA.
Asteroid Bennu je blízko Zemi každých šest let a vědci odhadují, že je tvořen z deseti procent ze železa a niklu. Podle organizace Asterank, která se věnuje asteroidům, by jeho cena po vytěžení mohla být 670 milionů dolarů.
„Příští doba železná bude ve vesmíru,“ řekl Chris Lewicki, prezident společnosti Planetary Resources. Tato společnost si dala za cíl do roku 2020 provést misi pro nalezení vodních zdrojů na asteroidech. Lewicki očekává, že těžební trh ve vesmíru v budoucnu dosáhne tržeb ve výši bilionu dolarů.
Vesmírný průmysl stále čelí mnoha překážkám a výzvám. Společnosti musí investovat spoustu peněz do nejistého segmentu, které se navíc mohou vrátit až za spoustu let. Také je stále potřeba vyřešit technologické problémy.
Existují dvě strategie těžby. Jednou je přivézt celý kus asteroidu na Zem a tady ho vytěžit a zpracovat. Tato varianta je ovšem finančně hodně náročná a nemusela by se ekonomicky vyplatit. Druhou možností je vytěžení cenných prvků přímo ve vesmíru, ta je ale zase technologicky náročnější. Překážkou je zejména stav beztíže.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj