Těžaři vracejí řeky do krajiny, stojí to miliony

reka-bilina-wikipedia-ladislav-faigl_compressed

Na návrat Bíliny na povrch se těší nejen vodáci. Foto: wikipedia.org Ladislav Faigl

Potoky, které musely před desítkami let v Krušných horách ustoupit povrchové těžbě hnědého uhlí, se začínají vracet do krajiny. Těžaři jim budují nové koryto za 100 milionů korun.

Všechna koryta v minulosti zmizela a potoky se přesunuly pod zem do trubek. První potok, který se vrátí zpět na povrch, se symbolicky jmenuje Vesnický. „Všech šest potoků, které tady dřív tekly, jsme museli podobným způsobem zatrubnit,“ vysvětlila pro Českou televizi mluvčí skupiny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová. Vesnický potok také ještě teče uvnitř trubek, hned vedle už ale vzniká jeho nové koryto.

Čtěte také:
Mobil ušitý horníkům na míru
Goliáš, který se ovládá jednou rukou

Jenže krajinu těžba změnila, proto potok nekopíruje původní koryto úplně přesně. Navíc se na něm stavaři učí. Vůbec poprvé zkoušejí stavět potok na důlních výsypkách.

Vesnický potok pramení na úpatí krušných hor a zhruba po dvou kilometrech se vlije do uměle vytvořeného jezera. Pak bude pokračovat dál na jih.

V příštím roce čeká těžaře ještě daleko větší úkol. Začnou totiž hloubit koryto pro řeku Bílinu včetně meandrů. Řeka teď teče čtyřmi trubkami.

Mohlo by vás zajímat:
Google obsadí uhelnou elektrárnu
Patami k výbuchu a zavřete oči
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park