Minulý měsíc vypustila společnost Planetary Resources svou první kosmickou loď z mezinárodní vesmírné stanice ISS. Její ambiciózní cíl je transformace vody z asteroidů na použitelné raketové palivo a to vše během následujících deseti let. Vedlejší činností bude případná těžba vzácných kovů z platinové skupiny, do které patří ruthenium, rhodium, palladium, osmium, iridium a platina.
„Očekáváme, že těžba vody z asteroidů a výstavba vesmírného systému dotankování lodí bude něco, co uvidíme v následujících deseti letech, možná už i v první polovině roku 2020,“ uvedl Chris Lewicki, prezident a vedoucí inženýr Planetary Resources.
„Dále se uvidí, jaký bude o tuto technologii na trhu zájem,“ řekl Lewicki serveru Space.com s odkazem na plánovanou časovou osu těžby vzácných kovů.
Čtěte také: Voda, která proráží skálu
„Pokud jsme v průběhu dějin viděli různé predikce budoucího vývoje, většinou byly správné v horizontu maximálně jednoho roku. Co se však stane během následujících deseti let je většinou nepředpověditelné,“dodal. „Svět kolem nás se mění velmi rychle, a proto si myslím, že se těchto technologií dočkáme dříve, než si myslíme.“
Technologie pro detekci a extrahování vody z asteroidů není nijak náročná a nákladná na realizaci, řekl Lewicki. Vědecké kosmické lodě jsou již dnes běžně schopné identifikovat látky na nebeských tělesech a získání vody z asteroidu bude probíhat jednoduše vystavením kusu skály slunečnímu záření, které ho ohřeje na teplotu, dostatečnou k získání vody.
Těžba a prodej vytěžených nerostů a vody, je v plném souladu se Smlouvou o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných nebeských těles. Zkráceně bývá označována jako Kosmická smlouva z roku 1967. Stále však existují určité nejasnosti o vznikajících nových odvětvích a právech nových hráčů na tomto poli podnikání.
Zdroj space.com
[poll id=”4″]
Mohlo by vás zajímat:
Budou roboti těžit pod vodou?
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá