Těžaři zemního plynu prožívají skvělé časy. Svou produkci významně navýšilo Rusko i Austrálie a po dvou letech stagnace začal opět růst objem těžby ve Spojených státech.
Přepsali jsme historické rekordy, pochlubilo se ruské ministerstvo energetiky. Objem těžby zemního plynu v největší zemi světa totiž loni vzrostl o 7,9 procent na 690,5 miliardy metrů krychlových. Loňský výsledek tak překonal i dosavadní těžební rekord z roku 2011. Podobným tempem – o 8,1 procenta na bezmála 194 miliardy kubíků – vzrostl také export ruského plynu do evropských zemí a Turecka, napsalo euro.cz.
Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Schröder jde do správní rady společnosti Rosněfť
Jak poznamenal deník Financial Times, své sny o omezení závislosti na ruském plynu již většina evropských zemí potichu vzdala. Mezi nepočetné výjimky patří Polsko a Litva, které investovaly do přístavních terminálů pro dovoz zkapalněného plynu. Rusům naopak hraje do karet omezování těžby v Nizozemsku či rychlý přechod britské energetiky od uhlí ke kombinaci zemního plynu a obnovitelných zdrojů.
Pokoření rekordu hlásí také největší producent zemního plynu na světě – Spojené státy americké. Podle oznámení tamního ministerstva energetiky dosáhla produkce v říjnu historického maxima 2,33 bilionu kubických stop (v přepočtu na „evropské“ jednotky 66 miliard metrů krychlových). Loňská produkce plynu v USA se podle předběžných odhadů pohybovala okolo 755 miliard kubíků, což zhruba odpovídá výsledku za roky 2015 a 2016. Produkce zemního plynu ve Spojených státech významně roste od roku 2007, kdy se ve větším rozsahu rozšířilo dobývání plynu z břidlic za pomoci takzvaného hydrofrakování.
Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic