Tkáč odchází, EPH ovládne Křetínský

burza_wikipedia_org_compressed

Akcie EPH se měly letos na jaře objevit na pražské a londýnské burze, tento manévr měl asi přimět potenciálního kupce k rychlejšímu jednání a ke zvýšení ceny. Foto: morguFile.com

Dva hlavní akcionáři Energetického a průmyslového holdingu (EPH), kteří dohromady vlastní 63 procent akcí, se své podíly rozhodli prodat. Patrik Tkáč, který dosud svůj podíl v EPH ovládal prostřednictvím společnosti Milees Limited, za tento obchod zinkasuje až 73 miliard korun. Dominantním vlastníkem EPH se tak s 94% podílem stane Daniel Křetínský.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj v dnešní tiskové zprávě upřesnil, že obchod se uskuteční ve dvou krocích. Na začátku roku 2017 podnik opustí akcionáři z J&T a Křetínský s Tkáčem odtrhnou ze svého podílu každý 2,17 procent. Za tento třicetiprocentní balík akcií obdrží od EPH celkem 40 miliard korun. Holding finance získá zejména prodejem části společnosti EP Infrastructure (EPIF) o velikosti taktéž 30 procent australské bance Maxquarie. Ten podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Čtěte také:
Uhlobaron chystá nový zpravodajský portál
Křetínský chce obří polskou elektrárnu

Ve druhé fázi Tkáč svůj zbývající 35% podíl prodá firmám Křetínského. Hodnota této transakce bude minimálně 47 miliard korun, pokud se však EPH bude dařit, může se vyšplhat až na 74 miliard. Holding následně 30 procent čerstvě nakoupených vlastních akcií zruší, takže se Křetínský na okamžik stane jeho jediným majitelem. Vzápětí ale nabídne k prodeji 11 procent akcií EPIF (které budou představovat 6 procent EPH) členům top managementu.

„Touto transakcí pro mě a ostatní partnery J&T dochází k částečné realizaci zisků z mimořádně úspěšného projektu. Získaný kapitál chceme použít na vznik nového silného investičního fondu. Dlouholeté partnerství s Danielem Křetínským pokračuje v dalších projektech, jako jsou například média nebo oblast e-commerce,“ nastínil své budoucí kroky Tkáč.

Také Křetínský se ve svém vyjádření věnoval zejména partnerství s Tkáčem: „Biques Limited byl v EPH pasivním finančním investorem, na jeho odchod jsme se připravovali. Ukončení investice Patrika Tkáče sice považuji za vzájemně velmi výhodnou a věcně správnou, ale nebyla pro mě v osobní rovině vůbec jednoduchá. Byl to totiž Patrik Tkáč, kdo mi dal příležitost působit v oblasti byznysu.“ Dodal, že je spokojen hlavně s tím, že drobné podíly v EPH získají i jeho klíčoví spolupracovníci.

V současné době vlastní Křetínský i Tkáč shodně velké 37% podíly, které kontrolují prostřednictvím svých firem EP Investment a Milees Limited. Zbylá čtvrtina akcií připadá na firmu Biques Limited, která zastupuje soukromý kapitál J&T. Aktuální tržní hodnota EPH činí přibližně 135 miliard korun, zisk firmy vloni vzrostl o 42 procent na 16,8 miliard korun. Energetický a průmyslový holding zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny, mimoto vlastní tucet českých, slovenských a maďarských společností distribuujících elektřinu a plyn, dále má podíl ve společnosti Pražská teplárenská, Eustream či Nafta. V létě navíc EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které ve spolupráci s PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Akcie holdingu se měly letos na jaře objevit na pražské a londýnské burze, podnik však nakonec svůj záměr přehodnotil. Podle některých médií měl tento manévr přimět potenciálního kupce k rychlejšímu jednání, případně zvýšení ceny.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech