Tykačovy horníky čeká i letos třináctý plat

Poslední letošní výplata bude pro severočeské horníky veselejší. Foto: Pixabay.com

Zatímco mnozí jejich ostravští kolegové se musejí smířit s propuštěním, horníci na Mostecku k Vánocům dostanou bonusový plat. Na příjemné přilepšení vyčlenily skupiny Czech Coal a Sev.en téměř 60 milionů korun. Výše třináctého platu bude u každého zaměstnance individuální.

Na první část třináctého platu nárok ti, kterým mzda nerostla v průběhu končícího roku. To se letos týká především Vršanské uhelné a částečně i Severní energetické, ostatní společnosti ve skupině mají svůj závazek z kolektivní smlouvy prakticky naplněn,“ upřesnil personální ředitel Petr Mrvík.

Čtěte také:
Těžaři pomáhají budoucím zdravotníkům
Merkur za miliony už je v rukou žáků

Druhá část třináctého platu je navázána na hospodářské výsledky firmy. Přestože byly letos vnější okolnosti nepříznivé a skupina očekává horší ekonomický výsledek než vloni, rozhodl se její majitel Pavel Tykač horníky motivovat a i tuto druhou část jim přidělit. „Přestože objem vyplacených prostředků bude o něco nižší než v loňském roce, věříme, že tento bonus a jeho výše v ekonomicky složité době pro uhlí i naše společnosti je pořád zajímavý,“ dodal Mrvík.

Pro zaměstnance to bude příjemný bonus

S gestem vedení jsou spokojeny i odbory. „Porovnávat letošní třináctý plat s předchozími lety je složité, protože ve hře je více vlivů. Vzhledem k aktuální situaci jsem ani s tak zajímavou částkou nepočítal. Pro zaměstnance to bude příjemný bonus za jejich odvedenou práci,“ ocenil gesto managementu Jaromír Franta, místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

Skupina Czech Coal vyplácí v posledních letech bonusový plat pravidelně. V roce 2013 na něj vynaložila 37 milionů korun, o rok později téměř 40 milionů korun, vloni pak 38 milionů korun. Letošní objem vyčleněných financí je způsoben nárůstem první, kompenzační složky tohoto platu. Výši třináctého platu dále u každého zaměstnance ovlivňuje jeho tarifní mzda, počet odpracovaných hodin i hodnocení nadřízeného.

Mohlo by vás zajímat:
Superpočítač pojmenovali podle šachty 
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí