Tripartita chce 600 milionů pro OKD

Ilustrační foto: morgueFile.com

Stát by měl podle tripartity poskytnout půjčku nebo státní pomoc. Ilustrační foto: morgueFile.com

Předsednictvo moravskoslezské tripartity podporuje návrh OKD, aby stát těžební firmě poskytl jako půjčku nebo státní pomoc 600 milionů korun na sociální program pro zaměstnance propuštěné z Dolu Paskov.

Firma zatím útlum na Dole Paskov nevyhlásila. Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša však před měsícem uvedl, že prioritou OKD je ukončení těžby v tomto dole na konci letošního roku. Podle odborářů také vše k ukončení těžby směřuje. „Razantní snížení ražeb v dole je neodvratným signálem ukončení dolu,” uvedl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík v dopise, který tento týden zaslal vládě. Na uzavření dolu a sociální program pro horníky ale firma podle všeho nemá peníze. V dole nyní pracuje zhruba 1700 kmenových zaměstnanců.

Čtěte také:
OKD je časovaná bomba, hrozí nepokoje
Vláda pod tlakem, OKD musí vyřešit do středy

Krajská tripartita dnes požádala vládu, aby zvážila všechna pozitiva i negativa návrhu a o řešení problémů souvisejících s Dolem Paskov rozhodla v co nejkratší době. Předsednictvo rovněž požádalo vládu o spolupráci na dalších krocích k dohodě o postupu k restrukturalizaci OKD. Představitelé tripartity uvedli v prohlášení, že nejlepším řešením je dohoda na postupném a řízeném útlumu těžby a že nepodporuje řešení formou insolvenčního řízení s OKD.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že vedení firmy oceňuje závěry, ke kterým se krajská tripartita přiklonila.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), jež je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), které patří OKD, už předložila zástupcům vlády plán restrukturalizace. Navrhla v něm, aby záchranu OKD spolufinancoval stát, součástí dohody má být i zavření Dolu Paskov. Vláda o řešení situace zatím nerozhodla.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou ale i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Vláda má čtyři scénáře pro OKD
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé