Trump nechce bojovat s oteplováním, podpoří uhlí

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

Američtí horníci mohou zřejmě začít jásat, Donald Trump počítá s rozvojem těžby uhlí. Foto: donaldtrump.com

Nový americký prezident Donald Trump je podle dostupných informací skutečně připraven odstoupit od Pařížské dohody o boji s globálním oteplováním. V kampani ho označoval za fámu, která ekonomicky poškozuje Spojené státy.

Zdroj z Trumpova týmu potvrdil agentuře Reuters, že nový americký prezident chce odstoupit od Pařížské dohody, co nejrychleji to bude možné. „Bylo unáhlené schvalovat dohodu před prezidentskými volbami,” citoval zmíněný zdroj server aktuálně.cz.

Čtěte také:
Odstoupí Trump od klimatické dohody?
Trump chce energetickou nezávislost USA

Donald Trump nevěří v lidský podíl na globálním oteplování. Nevěří v samo oteplování. Pařížská dohoda o snížení emisí, kterou loni v prosinci po dlouhých a složitých vyjednáváních podepsali zástupci 196 zemí, má tak nejistou budoucnost.

Trump ji odmítá. Ve svém ekonomickém programu naopak počítá s rozvojem těžby ropy a podporou uhelných dolů a elektráren. Vykročil jasným směrem. Do čela Agentury na ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) počítá s Myronem Ebellem. Ten tvrdí, že oteplování v důsledku skleníkových plynů je minimální a není škodlivé. V roce 2001 dokonce prohlásil, že oteplování si vymyslela Evropská unie.

V době amerických prezidentských voleb přitom začala v marockém Marrákéši konference o tom, jak dál po podpisu Pařížské dohody. „Trumpovo vítězství zjevně mnoha delegátům zkazilo náladu,“ napsal z Maroka zpravodaj agentury Reuters.

Pokud USA od Pařížské dohody o klimatu odstoupí, těžko se podaří naplnit její cíle. Má udržet do konce století nárůst teploty na Zemi pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období. Spojené státy by zrušením svého podpisu následovaly země, které považují snižování emisí za brzdu svého průmyslového vývoje. Zejména Indie. Postoj Číny jasný není, její vláda s administrativou Baracka Obamy na dokončení Pařížské dohody spolupracovala.

Budoucí americký prezident ale mluvil během volební kampaně jednoznačně. „Zrušíme Pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování,” řekl v květnu na konferenci o energetice v Severní Dakotě. Obě komory amerického Kongresu navíc ovládá Republikánská strana a velká část jejich zákonodárců zastává podobný názor jako Trump.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí