Doba čtení:1 m, 7 s

Dampr v lomu

Turecko chce v příštích čtyřech letech zdvojnásobit produkci elektřiny z uhlí. Země by se tak stala třetím největším investorem do uhelné energetiky na světě. Tamní vláda připravuje masivní investice do uhelných elektráren. Do konce roku 2019 chce dosáhnout výroby z uhelných elektráren, a to z domácího hnědého a černého uhlí, ve výši 60 TWh. Napsal bulletin Skupiny ČEZ.

V současné době je v zemi provozováno 22 uhelných elektráren s instalovanou kapacitou 15,3 GW, které loni vyrobily 34 TWh. To by znamenalo prakticky téměř zdvojnásobení výroby elektřiny z uhlí při více než trojnásobném navýšení instalované kapacity, a to o 65,4 GW na 80,0 GW a čtyřnásobném nárůstu počtu uhelných elektráren. Plánuje se totiž výstavba 80 nových zdrojů.

Podle Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) by však turecké investice do uhlí znamenaly škodlivé emise po dobu více než čtyřiceti let. Organizace proto vybídla, aby byl v zemi podpořen udržitelný rozvoj, aby byly zastaveny půjčky na nové uhelné projekty s cílem zlepšit veřejné zdraví a zabránit změně klimatu.

V Turecku podnikají také české firmy. Kromě polostátní společnosti ČEZ, která zde působí spolu s tureckou firmou Akkök Group, je významným hráčem rovněž původní svitavská firma Energo-Pro. Ta v zemi koupila v roce 2010 pět hydroelektráren.

Mohlo by vás zajímat: Uhelné elektrárny jsou pro spekulanty

Škoda Praha postaví blok elektrárny v Černé Hoře