Turecko: Tvrdé tresty za důlní neštěstí

Turecký prezident Erdogan se stal po tragédii terčem kritiky za bagatelizování neštěstí. Foto: wikipedia.org

Turecký soud uložil ve středu tvrdé tresty vězení pětici manažerů a vedoucích pracovníků důlní společnosti Soma Coal Mining Company kvůli neštěstí, při němž 13. května 2014 zahynulo 301 lidí.

Nejvyšší tresty v délce 22,5 roku dostali generální manažer dolu Ramazan Dogru a zástupce ředitele Ismail Adah, ředitel AkinÇelik pak 18,5 roku a vlastník dolu CanGürkan 15 let, napsaly Novinky.cz.

Čtěte také:
V moři u Kypru našli ložisko plynu
Turkům vadí plánovaná těžba plynu u Kypru

Za porušení pravidel bezpečnosti práce, které vedlo k největšímu průmyslovému neštěstí v Turecku a největší důlní katastrofě v novém tisíciletí, bylo stíháno celkem 51 lidí, 37 z nich bylo zproštěno obvinění.

V dole ve městě Soma, ležícím 480 km jižně od Istanbulu, propukl 13. května 2004 po explozi požár a 301 z 787 horníků se udusilo kysličníkem uhelnatým.

Vyšetřovací zpráva později uvedla, že v dole chyběla evakuační komora a horníci neměli k dispozici funkční plynové masky. Kvůli nedostatečné údržbě pořádně nefungovaly senzory signalizující přítomnost nebezpečných plynů.

Vedení dolu navíc ignorovalo nebezpečí plynoucí z nadměrné koncentrace metanu a elektrické kabely byly ve špatném stavu.

Neštěstí vyvolalo hromadné protesty a tehdejší premiér, nynější prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vláda se tehdy stali terčem kritiky kvůli Erdoganově výroku, provázejícím vyjádření soustrasti, že neštěstí jsou součástí osudu hornického povolání. „Takové exploze se v těchto dolech stávají pořád. Není to tak, že by se jinde ve světě nestávaly,“ uvedl Erdogan.

Vláda tvrdila, že bezpečnostní pravidla jsou dostatečná, a provozovatel dolu popřel jakoukoli nedbalost s tím, že šlo o výbuch uhelného prachu. Po velkých demonstracích se však bezpečnostní pravidla zpřísnila, jak ale píše agentura Reuters, v tureckých dolech každý rok zahynou stovky havířů.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic